Babciowe 2024 to nowe świadczenie dla rodziców aktywnych zawodowo. Przysługuje na dzieci w wieku 12 do 35 miesiąca życia. Środki będą wypłacane w ramach projektu ustawy „Aktywny rodzic”. Co jeszcze warto wiedzieć?
Program ustawy przewiduje trzy różne świadczenia dla rodziców dzieci w wieku 1-3 lat. Są to środki zarówno dla tych, którzy chcą rozpocząć pracę lub powrócić po urlopie wychowawczym na etat, jak i tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą tego zrobić. Jednym z nich jest babciowe 2024. Wbrew pozorom świadczenia nie otrzymają babcie, lecz rodzice na opiekę sprawowaną właśnie przez babcię, dziadka lub innego opiekuna.
Babciowe – co to za świadczenie?
9 kwietnia 2024 roku rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający tzw. babciowe. Co to jest za świadczenie i komu będzie przysługiwało? Jest to przede wszystkim pomoc finansowa dla rodziców, którzy chcą połączyć rolę prywatną z zawodową. Jego celem jest ich aktywizacja.
Świadczenie w wysokości 1500 zł będzie wypłacane jako jedno z trzech świadczeń, występujących pod nazwami:
- „Aktywni rodzice w pracy”
- „Aktywnie w żłobku”
- „Aktywnie w domu”.
Oznacza to, że projekt ustawy „Aktywny rodzic” (dokładniej program „Aktywnie w żłobku”) przewiduje także pokrycie opłat za żłobek, klubik dziecięcy oraz opiekuna dziennego. Natomiast z pomocy finansowej „Aktywnie w domu” będą mogli skorzystać ci, którym z różnych przyczyn nie przysługuje żadne z dwóch wyżej wymienionych świadczeń.
Babciowe – dla kogo w 2024 roku?
Babciowe jest jednym z trzech świadczeń przyznawanych w ramach programu „Aktywny rodzic”. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jeśli mama lub tata dziecka, które ukończyło 12 miesiąc życia chce wrócić do pracy, otrzyma pomoc finansową od Państwa.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że babciowe 2024 będzie wypłacane także rodzicom dziecka w wieku od 12 do 35 miesięcy, którzy już wrócili na rynek pracy.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, aby otrzymać babciowe 2024, jest powrót do aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Świadczenie będzie wypłacane na dzieci, które ukończyły 12 miesiąc życia. Ustawa ma regulować poziom oraz rodzaj tych aktywności, które będą uprawniały do otrzymywania świadczenia. Prawdopodobnie będzie to wymagało podjęcia pracy na minimum połowę etatu.
Jak się okazuje, zatrudnienie opiekuna czy babci nie jest póki co warunkiem koniecznym do otrzymania babciowego. Ponadto nie przewiduje się również wprowadzenia progu dochodowego, którego przekroczenie nie pozwalałoby na otrzymanie świadczenia. Przepisy te mogą jednak mogą ulec zmianie.
Babciowe 2024 a składki ZUS
Zatrudnienie opiekuna dziennego lub babci do opieki nad dzieckiem będzie wymagało podpisania tak zwanej umowy uaktywniającej. Wielu rodziców zastanawia się, jak będzie wyglądało opłacanie składek ZUS. Babciowe 2024 zakłada, że to państwo płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne za osobę zatrudnioną na tym stanowisku. Mają one być finansowane do wysokości podstawy nie wyższej niż 50% aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatkowym atutem programu jest fakt, że wysokość emerytury babci opiekującej się wnukiem na podstawie umowy uaktywniającej będzie corocznie waloryzowana.
Od kiedy można składać wniosek na babciowe 1500 zł?
Babciowe 2024, podobnie jak dwa pozostałe świadczenia przewidziane w projekcie ustawy mają obowiązywać pracujących rodziców od 1 października 2024 roku. Tym samym już jesienią będzie można złożyć wniosek o babciowe 1500 zł.
Warto podkreślić, że na jedno dziecko można pobierać jednocześnie tylko jedno świadczenie przewidziane w ustawie: „Aktywni rodzice w pracy” (babciowe 1500 zł), „Aktywnie w żłobku” (1500 zł/1900 zł) lub „Aktywnie w domu” (500 zł). Rodzice mają prawo zmienić rodzaj świadczenia, jeśli zmianie ulegnie także ich sytuacja zawodowa.
Autorka: Krystyna Kowalska
Fot. Canva