Drzewa leczą – to ludzkość wie od niepamiętnych wieków. Nie tylko duszę, ale również ciało. Skuteczność dendroterapii została udowodniona naukowo poprzez liczne badania. Warto więc zaczerpnąć naturalnej energii od drzew i poprawić swoje zdrowie w naturalny sposób, jednocząc się z przyrodą. Podziwiaj piękne korony drzew, siadaj i chroń się w ich cieniu, pij napary z kory i liści, albo po prostu czule przytul się do drzewa. To nic nie kosztuje, a może Ci wiele dać.
Silwoterapia (silvia z łac. las) to inna nazwa dla drzewolecznictwa, czyli korzystania z mocy przyrody. Dobroczynne działanie drzew doceniali już Słowianie. Energię drzew wykorzystywano od dawien dawna, ludzie tworzyli świątynie w lasach i gajach, budując ołtarze pod świętymi drzewami. Na drzewach zawieszano kołyski z niemowlętami, by wiatr bujał dziecko do snu, a w cieniu gałęzi ustawiano stoły.
Dobroczynne oddziaływanie drzew
Każde drzewo emituje subtelną energię, która ma kojący wpływ na organizm człowieka – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i bakteriobójczo, wspomaga układ nerwowy i pozwala na relaks oraz regenerację. Drzewa mają ważną rolę w ekosystemie Ziemi – są naturalnym źródłem tlenu, pochłaniają toksyny oraz pyły, wytwarzają korzystne dla ludzi jony ujemne, mają silne biopole.
Bliski kontakt z drzewami ma najlepsze działanie w godzinach porannych oraz w porze popołudniowej. Sesje dendroterapii nie powinny przekraczać kilku minut, warto korzystać z energii kilku drzew. W porze zimowej drzewa działają kojąco na psychikę, w letniej – mogą być niezwykle pomocne w leczeniu dolegliwości fizycznych.
Holenderscy naukowcy przeprowadzi badania na grupie 10 tysięcy kobiet w przedziale wiekowym 16 – 26 lat i wykazali, że wśród osób mieszkających bliżej lasu jest 20% mniejszy odsetek chorób. Podobnie mieszkanie w drewnianym domu lub wykończenie mieszkania przy użyciu drewna może znacząco wpłynąć na poprawę zdrowia. Drzewa poprawiają samopoczucie i działają leczniczo, ułatwiają medytację i łagodzą stres.
Jak wybrać odpowiednie drzewo?
Wiele osób wybiera drzewa intuicyjnie, siada pod nimi, odczuwa odprężenie i stopniowy przypływ energii. Drzewa można głaskać, przytulać się do nich lub siedzieć opartym o pień. Systematyczne zasilanie organizmu energią drzew polepsza samopoczucie, wpływa korzystnie na twórczą aktywność.
Jakich drzew nie wybierać? Takich, które mają zwyrodnienia, są uschnięte i zniszczone. Wybierajmy drzewa rosnące w czystych przestrzeniach. Ważny jest pierwszy moment kontaktu z drzewem. Jeśli przynosi nam błogość, odprężenie i przyjemność – kontynuujmy seans dendroterapii. Natomiast gdy przypływ energii jest zbyt silny lub czujemy ból głowy, poszukajmy innego miejsca.
Na pewno intuicyjnie znajdziemy drzewa, których akurat potrzebujemy. Pozytywna energia drzew płynie również z drewnianych wyrobów. Możemy wybrać kąpiele lecznicze, np. z kory dębu, używać brzozowych witek podczas korzystania z sauny czy wybrać saunę cedrową. Drzewa to także bogactwo i obfitość w zakresie ziołolecznictwa, ponieważ wiele herbatek z kwiatów i liści drzew ma właściwości prozdrowotne.
Autor: Elżbieta Grabka
Fot. Canva