Zarówno alergia pokarmowa, jak i nietolerancja dotyczą układu pokarmowego. Różnica tkwi jednak w występujących w obu przypadkach objawów. Czym różni się alergia pokarmowa od nietolerancji oraz jak ją leczyć? O tym w poniższym artykule.
Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na związek zwany alergenem, który powoduje uczulenie. Pojawia się wówczas immunologiczna reakcja organizmu na produkty lub związki zawarte w pokarmie, która wiąże się z różnego rodzaju objawami, do których należą:
- biegunka,
- zmiany skórne (np. pokrzywka),
- zaburzenia układu oddechowego (kaszel, nieżyt nosa lub astma),
- zaburzenia układu sercowo-naczyniowego.
Z kolei nietolerancja pokarmowa jest skutkiem niedoboru enzymów trawiennych. Ich niewystarczająca ilość negatywnie wpływa na rozkład poszczególnych substancji w organizmie.
Alergia a nietolerancja pokarmowa – objawy i różnice między nimi
Najczęstszymi objawami alergii pokarmowej są:
- wstrząs anafilaktyczny,
- astma,
- pokrzywka,
- wysypka,
- swędzenie skóry oraz gardła.
Z kolei wśród objawów występujących w przypadku nietolerancji pokarmowej wyróżnia się:
- bóle brzucha,
- biegunkę,
- niestrawność,
- wzdęcia oraz gazy.
Alergia a nietolerancja pokarmowa – przyczyny
Proces powstawania alergii pokarmowej polega na tworzeniu się dużej ilości przeciwciał będących reakcją na konkretne produkty spożywcze. W kolejnym etapie dochodzi do uaktywnienia komórek organizmu do wytwarzania substancji zapalnych, takich jak np. histamina.
Natomiast nietolerancja pokarmowa objawia się problemami z trawieniem oraz wchłanianiem poszczególnych produktów. Objawy występujące w przypadku nietolerancji pokarmowej są skutkiem zalegania niestrawionych resztek oraz problemów z ich wydalaniem. Do najczęstszych przyczyn nietolerancji pokarmowej należą: nadmierne spożywanie pokarmu oraz wyniszczony w wyniku choroby układ pokarmowy.
Alergia pokarmowa – jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów u dziecka?
W przypadku dzieci można to robić na wiele sposobów, wykorzystując do tego celu czynniki środowiskowe, np. poprzez:
- zaniechanie stosowania antybiotyków (dotyczy to kobiet w ciąży),
- kobieta, która rodzi poprzez cesarskie cięcie, powinna zaraz po porodzie zaaplikować dziecku wacik nasączony florą bakteryjną ze swoich dróg rodnych,
- regularne podawanie mleka jest również bardzo istotne,
- nie stosuj zbyt przesadnie dezynfekcji w miejscu, gdzie bawi się twój maluch,
- uważaj na nowe produkty – nie podawaj ich dziecku zaraz po szczepieniu ochronnym, ani w trakcie, ponieważ w tym momencie jest na to zbyt słabe.
Alergia pokarmowa – jak leczyć?
Do najczęstszych metod leczniczych stosowanych w przypadku alergii pokarmowej należą:
- eliminacja czynników wywołujących reakcję alergiczną (nawet na kilka lat), następnie (w porozumieniu z lekarzem) stopniowe wdrażanie ich niewielkich dawek
- odczulanie poprzez odpowiednie dawkowanie alergenów.
Odbudowa układu pokarmowego w przypadku nietolerancji pokarmowej
Proces regeneracji warto rozpocząć od udania się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu, a następnie wdrożenia odpowiedniej kuracji chorób jej towarzyszących. Dobrym rozwiązaniem może być też samodzielne przygotowywanie i spożywanie różnego rodzaju mieszanek ziołowych. Natomiast, jeśli problem jest poważniejszy (choroba ma silniejszy przebieg), należy całkowicie wyeliminować ze swojej diety produkty wywołujące dokuczliwe dolegliwości.
Autor: Anna Marciszewicz
Fot. Canva