7 września, 2024
Zdrowie

Zmiany w szpitalnictwie. Czy będą korzystne dla pacjentów?

Kolejne zmiany w kwestii opieki zdrowotnej. Tym razem będą one dotyczyć świadczeń zdrowotnych oraz specjalizacji szpitali. Zaproponowane zmiany mają na celu usprawnienie funkcjonowania opieki zdrowotnej. Co się zmieni? Zajrzyjcie do naszego artykułu.

Rząd zapowiedział kolejne zmiany w funkcjonowaniu szpitali. Tym razem jednak chodzi m.in. o koncentrację świadczeń, a także specjalizowanie szpitali. Ponadto politycy chcą wprowadzenia możliwości tworzenia i prowadzenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez związki jednostek samorządu terytorialnego jako podmioty tworzące.

Resort zdrowia dopatrzył się również nieprawidłowości w korzystaniu z zasobów kadrowych oraz sprzętowo-infrastrukturalnych.

Wielkie zmiany

Nadchodzą wielkie zmiany. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o projekcie zakładającym nowelizację ustawy dotyczącej świadczeń opieki zdrowotnej, której koszty opłacane są ze środków publicznych oraz ustawy dotyczącej działalności leczniczej.

Zmiany te mają na celu dopasowanie leczenia szpitalnego do struktury demograficznej, a co za tym idzie, dostosowanie do potrzeb zdrowotnych pacjenta.

Reforma systemu szpitalnego

Według Resortu zdrowia niezbędne będzie również połączenie zasobów i racjonalizacja kosztów w przypadku nałożenia się lub decentralizacji potencjału kadrowego i infrastrukturalnego, a nawet zwiększenie nadzoru podmiotów tworzących nad programami reorganizacji systemu. To pozwoli utworzyć większe podmioty lecznicze. Możliwe będzie także łączenie publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Regulacje dotyczące projektu

W związku z tworzeniem i zatwierdzaniem programów naprawczych tworzonych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, w której doszło do strat finansowych, projekt zakłada wprowadzenie bardzo szczegółowych regulacji.

Przepisy zakładają iż program zostanie przygotowany na podstawie przeprowadzonych analiz efektywności i zarządzania ekonomicznego, jakościowego oraz operacyjnego, jak również jakości działania poszczególnych komórek organizacyjnych.

Ministerstwo zdrowia wskazuje też na zauważalne nieefektywne wykorzystanie zasobów sprzętu i kadry oraz bezzasadne “utrzymywanie przez część podmiotów szpitalnych podwyższonej gotowości w ramach umów w trybie pełnej hospitalizacji, które generują nadmiarowe koszty działalności podmiotów szpitalnych”.

Skuteczniejsza służba zdrowia to nasze lepsze i pełniejsze życie. Miejmy nadzieję, że owe modyfikacje rzeczywiście wyjdą nam na zdrowie.

Anna Marciszewicz

Fot: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *