20 września, 2024
Inne Lifestyle

Zawody przyszłości. Pożądane profesje za 5, 10 i 15 lat

zawody przyszłości
\\\"\\\"

Rynek pracy jest dynamiczny, ciągle się zmienia. Wiele zawodów, które nie tak dawno były pożądanymi na rynku pracy, dziś już odeszły “do lamusa”. Jaka przyszłość czeka nas w tej kwestii? Jakie zawody przyszłości staną się najbardziej poszukiwanymi przez pracodawców? Które będą najbardziej opłacalne?

Zawody przyszłości. Raport PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości udostępniła na swojej stronie internetowej raport pt: “Prognozowane zmiany na rynku pracy. Przegląd scenariuszy”. Agencja informuje w nim, że zdaniem ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego wprowadzanie nowych technologii utrzyma się na tym samym tempie, co obecnie, a wzrośnie jedynie w kilku sektorach.

Z założeń raportu wynika, że w 2025 roku sztuczna inteligencja i maszyny zastąpią 85 mln miejsc pracy. Równocześnie pojawić się ma 97 mln nowych funkcji. Nie trzeba być wróżbitą, by przewidzieć konsekwencje. Osoby, których zawody zostaną zastąpione przez AI będą musiały się przebranżowić, żeby utrzymać się na rynku pracy.

Raport informuje także o tym, że 65 % dzieci rozpoczynających swoją edukację w tej chwili, wybierze profesję, której nawet my dziś nie znamy.

Raport umiejetnosci2030.pl

Na stronie umiejetnosci2030.pl pojawił się raport pt: “Future of skills. Employment in 2030”. Sporządziły go trzy podmioty: firma Pearson (światowy lider działający w branży edukacyjnej), fundacja Nesta (brytyjska Krajowa Fundacja Nauki, Technologii i Sztuki), a także ekspert z Oxford Martin School. Według tych badań obecnie tylko 10 % osób pracuje na stanowisku, na które zapotrzebowanie będzie rosło. Natomiast 20 % pracowników zostanie zastąpionych przez maszynę lub sztuczną inteligencję już za 6 lat. Resztę stanowisk dalej będą zajmować pracownicy, zmianie ulegnie jedynie sposób pracy.

Z raportu wynika, że zawody przyszłości związane są ze zrównoważonym rozwojem, urbanizacją i uprzemysłowieniem. Powstać ma także zielony sektor gospodarki, a w związku z nim nowe miejsca pracy mu odpowiadające. Do umiejętności pożądanych w 2030 roku należą m.in. budownictwo i konstrukcje, języki obce, procedury administracyjne i zarządcze. Zaliczają się do nich też edukacja i szkolenie, informatyka, elektronika, ekonomia, logika, fizyka czy inżynieria i technologia.

Zawody przyszłości. Na jakie stanowiska pojawi się zapotrzebowanie?

Interesującą pozycją w kontekście tematu jest również publikacja “Oto zawody przyszłości. Na kogo będzie zapotrzebowanie za 5, 10 i 15 lat?”. Stworzyli ją eksperci Personal Service w lipcu 2023 roku. Następnie została opisana w lipcowym wydaniu miesięcznika “Rynek pracy, edukacja, kompetencje” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Możemy w niej znaleźć wzmiankę o tym, że w ciągu następnych 5 lat wzrośnie zapotrzebowanie na:

  • Specjalistów od energii odnawialnej
  • Specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa (z uwagi na postępującą digitalizację)
  • Specjalistów od analizy i interpretacji danych genetycznych i biologicznych z powodu rozwoju technologii z tym związanej (inżynierowie bioinformatyki)
  • Specjalistów ds. edukacji online
  • Specjalistów ds. zdrowia psychicznego

Za 10 lat przewiduje się zapotrzebowanie m.in. na specjalistów od sztucznej inteligencji, specjalistów ds. edycji genów, ekonomistów kryptowalut czy technologów żywności (mają oni zajmować się np produkcją mięsa z hodowli komórkowej).

Nowe zawody za 15 lat

W 2038 roku z uwagi na większe rozwinięcie sztucznej inteligencji możemy przypuszczać, że pojawi się zapotrzebowanie na ekspertów zajmujących się etyką AI. Pozostałymi zawodami, które mogą być szczególnie poszukiwanymi są m.in. specjalista ds. adaptacji klimatycznej czy inżynierowie biomedyczni zajmujący się terapiami genowymi.

Z analiz zamieszczonych na portalu ZmianaZawodowa.pl wynika, że innymi zawodami potrzebnymi w przyszłości mogą być:

  • Lekarz
  • Pielęgniarka
  • Fizjoterapeuta
  • Opiekun medyczny
  • Psycholog, psychoterapeuta
  • Etyczny haker (sprawdza sieć i szuka jej słabych stron)
  • Specjalista AI
  • Specjalista baz danych oraz sieci wewnętrznych
  • Operator drona
  • Specjalista ds. marketingu internetowego
  • UX designer

Autor: Sylwia Zaroślińska

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *