Wrażliwość – jak uczyć dzieci życzliwości dla drugiego człowieka?

Za wychowanie dziecka w dużej mierze odpowiadają rodzice. Jeśli nauczymy je pewnych schematów, zachowań, ono w przyszłości będzie je powielać. Jeśli chcemy nauczyć je pomagania innym, powinniśmy sami dawać przykład swoim postępowaniem. Warto jednak przy okazji pamiętać o tym, że taka pomoc powinna być bezinteresowna.

Bycie pomocnym to jedna z najbardziej pozytywnych cech ludzkich. Warto nieść pomoc zawsze, kiedy tylko możemy. Dobro zawsze do nas wróci. Pomaganie daje poczucie radości. W ten sposób okazujemy serce drugiemu człowiekowi. Dlatego warto uczyć młodsze pokolenie, aby było wrażliwe na drugiego człowieka. To nie tylko czyni świat piękniejszym, ale także uszczęśliwia nas samych.

Wcale nie potrzeba wielkich czynów, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Wystarczy najdrobniejszy gest życzliwości, jak np. przyniesienie zakupów, czy wyprowadzenie psa.

Jak nauczyć dziecko niesienia pomocy?

Jak już wspomnieliśmy, od najmłodszych lat warto uświadamiać dzieci, że pomaganie ma wielką wartość. I nie chodzi tu wcale o wartość materialną. Jak nauczyć dziecko pomagania innym? Oto kilka wartościowych rad.

Dziecko już od najmłodszych lat uczy się różnych reakcji i zachowań. Jednak największą rolę w tym procesie odgrywają przede wszystkim rodzice. Aby pokazać mu, jak ważne jest niesienie pomocy, zaangażuj je w różnego rodzaju prace domowe, jak np. zmywanie naczyń, czy sprzątanie.

Okazywanie empatii

Wiedząc, że wokół ciebie jest osoba, która właśnie teraz potrzebuje wsparcia, spróbuj nakłonić swoje dziecko np. do wykonania rysunku. Tym gestem nie tylko wesprze ono osobę będącą w potrzebie, ale także wzmocni swoje poczucie wartości. A za jakiś czas może się okazać, że zrobi to z własnej inicjatywy. Taki gest wpływa nie tylko na jakość już istniejących relacji. Pomaga także budować nowe.

Niesienie pomocy osobom starszym

Pomaganie osobom starszym ma szczególne znaczenie. Należy jednak zawsze pamiętać, że nikt nie lubi, gdy pomaga się mu na siłę. Warto więc przed udzieleniem pomocy upewnić się, czy dana osoba na pewno jej potrzebuje.

Udział w wolontariacie to także pomaganie

Obecnie na świecie jest wiele instytucji zajmujących się pomaganiem. Coraz częściej w tę pomoc angażowane są również dzieci. Udział w wolontariacie to także sposób na niesienie pomocy. Angażując się w tego rodzaju akcje nie tylko przyczyniamy się do ulepszenia świata, ale także poznajemy go od zupełnie innej, nieznanej nam dotąd strony.

Ponadto dzięki udziałowi w wolontariacie zdobywamy także niezbędne w życiu doświadczenie np. zawodowe. Dziecko uczestnicząc w akcjach mających na celu pomoc uczy się odpowiedzialności.

Reakcja spontaniczna, czyli pomaganie obcym

Otwieranie i przytrzymywanie drzwi, ustępowanie miejsca np. w autobusie to kolejne pozytywne nawyki, które dziecko powinno „wynieść” z domu.

Darowizna

To nie zawsze pieniądze. Darowizną mogą być również zabawki, książki lub ubrania, czy nawet jedzenie.

Gdy widzisz, że twoje dziecko ma w pokoju zabawkę, którą już od dawna się nie bawi, zaproponuj mu przekazanie jej innemu, potrzebującemu dziecku.

Warto uczyć dziecko pomagania

Wokół nas jest naprawdę wielu potrzebujących. Czasem pomocą może być po prostu spędzenie czasu z daną osobą. Okazywanie wsparcia w osamotnieniu, to także jest pomoc.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *