Premiery kinowe 5 kwietnia

Za oknami rozkwita stopniowo wiosna, przyroda budzi się do życia. A w światowych i polskich kinach, niczym grzyby po deszczu, wyrastają kolejne kinematograficzne perełki.

Początek kwietnia zapowiada się obiecująco, jeśli chodzi o repertuar kinowy. Co warto obejrzeć?

Pogromcy duchów: Imperium lodu

Gatunek: Sci-fi

Któż z nas nie zna niesamowitego hitu Hollywood o trzech mężczyznach w kombinezonach ganiających za stworami paranormalnymi? Oczywiście mowa o Ghostbusters. W piątek do kin weszła piąta już w kolejności odsłona tej serii. Tym razem nasi najnowsi pogromcy połączą siły ze swoimi poprzednikami, stając do walki z najgroźniejszym przeciwnikiem, który sprawia, że w środku lata Nowy Jork zamarza.

Czerwone maki

Gatunek: Wojenny

Tytuł naszej następnej propozycji nawiązuje do bitwy pod Monte Cassino. Oczywiście, jak to zwykle bywa, poza wątkiem historycznym i wojennym, jest wpleciona w fabułę również miłość. Tę z kolei oglądamy oczami Jędrka. Młodzieniec przetrwał łagry i dołączył do armii Andersa. Razem z nią rozpocznie szturm na tytułowe Monte Cassino. Chociaż doświadczony trudami wojennej rzeczywistości stał się złodziejaszkiem pragnącym za wszelką cenę przetrwać, budząca się w nim miłość do sanitariuszki Poli i zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu zapoczątkują jego głęboką przemianę. Zdecydowanie pozycja do polecenia dla wszystkich fanów historii.

Czerwone niebo

Gatunek: Melodramat

Leon i Felix to przyjaciele, ale każdy z nich jest różny. Pierwszy jest pisarzem pracującym nad kolejną książką, zaś drugi kompletuje swoje portfolio fotografa. Aby ułatwić sobie pracę postanawiają wyjechać na czas wakacji do położonego nad Bałtykiem domku w lesie. Po dotarciu okazuje się jednak, że nie da im się pozostać długi czas w odosobnieniu. Bowiem jeden z pokoi zajmuje młoda dziewczyna – Nadja, której składa częste wizyty Devid. Nie do końca z własnej woli czwórka ludzi zostaje zmuszona do przebywania w swoim towarzystwie. Wywołuje to ciągłe zmiany relacji między nimi. Napięcie potęguje się jednak, gdy w okolicy zaczynają się groźne pożary lasu.

Omen: początek

Gatunek: Horror

Omen: początek to prequel klasyki horroru “Omen” z 1976 roku. W wersji z 2024 roku młoda Amerykanka zostaje wysłana do Rzymu, by służyć Kościołowi. Napotyka jednak na mroczne siły, które powodują, że zaczyna kwestionować swoją wiarę. Trafia także na trop spisku, który ma na celu sprowadzenie na świat wcielonego zła.

Kobieta z

Gatunek: Dramat

Polsko-szwedzki film opowiadający o trudnej i niezwykle ważnej tematyce społecznej – dysforii płciowej. Jest to określenie stosowane na opisanie cierpienia i dyskomfortu wynikającego z przypisanej przy urodzeniu płci. Tytułowa kobieta to Aniela Wesoły. Wychowano ją i nazwano jednak imieniem Andrzej. Uwięziona w ciele mężczyzny, posiadająca kobiecą naturę i pragnąca być kobietą, przez ponad połowę życia cierpiała psychicznie, ukrywając swoje prawdziwe ja. Świadkami tej niezwykłej podróży jesteśmy z kolei my, widzowie. Pozycja bez wątpienia do obejrzenia i może choćby w małej części zrozumienia osób zmagających się z dysforią płciową.

Film dla kosmitów

Gatunek: Familijny

Nasza rodzima produkcja w formie filmu familijnego, czyli bez ograniczeń wiekowych. Jego głównym bohaterem jest Jeremi. Chłopak, choć ma dopiero 14 lat, jest Youtuberem. Jego ojciec, pracujący dla agencji kosmicznej, obiecuje mu pokazać w wakacje najprawdziwszy start rakiety kosmicznej. Plany te ulegają jednak zmianie, gdy Jeremi trafia do dziadka na wieś. Chcąc odciągnąć syn od internetu – ojciec wymyśla mu wyjątkowe zadanie. Młody Youtuber otrzymuje tajemniczą paczkę. W jej wnętrzu znajduje robota, który ma dla niego zadania do wykonania. Wyznacza mu przygotowanie filmowego listu do kosmitów, który ma uratować świat. Niezadowolony z tego powodu młodzieniec, nawiązuje przyjaźnie z lokalnymi dziećmi i angażuje je do realizacji filmu.

Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka

Gatunek: Fantasy

Ekranizacja kolejnej części serii na podstawie książek o tym samym tytule autorstwa Margit Auer. Tytułowa szkoła magicznych zwierząt to miejsce niezwykłe. Klasa Idy wita najnowszych podopiecznych: niesfornego pingwina i nieśmiałego kameleona. Tymczasem zbliża się 250. rocznica założenia szkoły. Z tej okazji uczniowie chcą przygotować spektakl, który ma opowiadać o jej początkach. Realizacja tego pomysłu wiąże się jednak z pewnymi trudnościami. Dyrektor ma swój pomysł na przedstawienie, a angaż główna aktorki stanowi nie lada wyzwanie. Musical staje pod znakiem zapytania. Jakby tego było mało, tajemnicza osoba co noc rozkopuje podwórko szkoły. Może to wiązać się z jej zamknięciem. Na szczęście, magiczne zwierzęta pomogą odkryć tę zagadkę.

Autorka: Sylwia Zaroślińska

Fot. eska.pl, onetkultura.pl, film.org, filmweb.pl, kinoteka.pl, mlodehoryzonty.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *