8 września, 2024
Technologie

Wiry magnetyczne mogą odmienić przesyłanie danych

wiry magnetyczne

Okazuje się, że wiry magnetyczne mogą dać ludzkości możliwości, które nie były dostępne do tej pory. Naukowcy uważają, że pozwolą one na przesyłanie danych na ogromną skalę, która wprawi w osłupienie niejednego z nas. Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego zajęli się badaniami nad wirami magnetycznymi. Na pierwszy rzut oka nie wydają się one niczym szczególnym, jednak mogą mieć ogromny potencjał, jeśli chodzi o przesyłanie danych na ogromną skalę.

Autorzy najnowszych badań dotyczących wirów magnetycznych piszą o swoich odkryciach na łamach „Nature Materials”. Ich dokonania mogą mieć realne przełożenie na funkcjonowanie komputerów w przyszłości. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie będą umieć przetwarzać dane w ten sam sposób, co ludzki mózg.

Ludzki mózg

Nasze ludzkie mózgi to swego rodzaju biologiczne komputery, mimo wielu ograniczeń wciąż górują nad swoimi mechanicznymi wersjami. Wynalazki technologiczne potrafią bardzo szybko i skutecznie wykonać wiele skomplikowanych obliczeń, jednak to wciąż nasze umysły wyprzedzają je w wielu kwestiach. Okazuje się, że mózg biologiczny przyswaja znacznie szybciej wiedzę, potrafi samodzielnie podejmować decyzje, czy też lepiej zarządza energią.

Badania

Inżynierowie każdego dnia starają się usprawnić pracę i wydajność komputerów na całym świecie. Tym razem skupili się przede wszystkim na maksymalnym zwiększeniu prędkości transmisji danych. Dotychczasowe obliczenia oparte na krzemie wydają się dość mało wydajne pod względem energetycznym. Z kolei implementacja nowych rozwiązań, będąca obecnie w fazie testów, opierających się na badaniach zjawisk fizycznych może okazać się kluczem do niespotykanego przełomu.

Dane szybsze nawet 1000-krotnie

Okazuje się, że wiry magnetyczne mogą przesyłać dane nawet 1000-krotnie szybciej, niż ma to miejsce obecnie w urządzeniach elektronicznych. Może być to możliwe, dzięki stworzeniu przez naukowców z Oksfordu ultracienkich krystalicznych membran hematytowych.

Następnie stworzono już tylko same wiry. Ich powstanie było możliwe dzięki pokryciu szczytu kryształu specjalną warstwą cementu. Substancja ta później rozpuszczała się w wodzie, co prowadziło do oddzielenia się hematytu od krystalicznej podstawy. Minerał ten można później przenieść na krzem lub na inne tego typu związki chemiczne. Naukowcy poza sposobem na tworzenie wirów magnetycznych, opracowali także metodę obrazowania, która pomoże w wizualizacji nanoskalach wzorów magnetycznych w membranach.

O ile warstwy stworzone z innych materiałów stają się bardzo podatne na uszkodzenia, o tyle hematytowe wykazują znacząco zwiększoną odporność i mogą pomieścić także wiele wirów naraz. Dzięki czemu możliwe jest przetwarzanie informacji w bardzo rekordowym tempie. Elastyczne membrany pomogły autorom publikacji w pozyskaniu wirów 3D, jest to także przełomowe dokonanie wspomnianych naukowców. Następnym krokiem będzie praktyczne wykorzystanie wirów, by przybliżyć się do stworzenia podobnych układów, działających analogicznie jak ludzki mózg.

Jeśli faktycznie uda się tego dokonać, sztuczna inteligencja będzie miała ogromne możliwości, które być może będą przydatne dla ludzkości. Jedno jest pewne – ten niebywały przełom, odmieni nasze życie na zawsze. Stworzy dla nas wiele możliwości lub wiele zagrożeń. Niestety, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, co to dla nas będzie oznaczać. Pozostaje nam czekać i mieć nadzieję, że wszystko zrobione dla naszego dobra nie stanie się wielkim złem.

Autor: Patrycja Żero

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *