7 września, 2024
Inne

Walentynki

Walentynki to jedno z najbardziej wyjątkowych świąt. Niektórzy uważają, iż święto to przeznaczone jest wyłącznie dla zakochanych. Są też osoby, dla których jest to po prostu okazja do złożenia życzeń lub wręczenia prezentu (albo jedno i drugie) komuś wyjątkowo lubianemu. Skąd pochodzi nazwa i jak daleko sięga tradycja obchodów tego dnia? O tym w poniższym artykule.

Dziś w Polsce obchodzimy Dzień św. Walentego, czyli Walentynki. Czy jest to święto wyłącznie dla zakochanych? Tu zdania są podzielone. Jedni uważają, że tak, dla innych natomiast dzień ten jest świetną okazją do wysłania życzeń lub obdarowania osoby, którą się po prostu bardzo lubi.

Dodatkowo w tym roku święto to łączy się także ze Środą Popielcową potocznie zwaną Popielcem.

Krótka historia Walentynek

Nazwa związana jest z jednym ze świętych – Walentym, o którym w tym dniu wspomina również Kościół Katolicki. Popularnym zwyczajem tego dnia jest wysyłanie listów z wyznaniem miłosnym. List ten nierzadko przyjmuje formę wiersza. Na Zachodzie, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, św. Walenty był wręcz wysławiany jako patron zakochanych. Tak dzień 14 lutego stał się okazją do świętowania i wzajemnego wręczania sobie drobnych prezentów.

Na południu i zachodzie Europy Walentynki obchodzone są już od czasów średniowiecza. W części północnej popularność zyskały znacznie później. Walentynki kojarzone są z poszukiwaniem wybranki lub wybranka serca. Zwyczaj ten polega na losowaniu karteczki z imieniem z urny. Choć z tym świętem kojarzą się takie postacie mitologiczne jak m.in. Kupidyn, czy Eros, nie ma jednej określonej tradycji nawiązującej do konkretnego święta Starożytnego Rzymu. Istnieje jednak przypuszczenie, że może mieć on związek ze świętem Rzymian zwanym Luperkaliami obchodzonym w dniach 14-15 lutego rzymskich bogów – Junony (bogini kobiet i małżeństwa) oraz Pana (boga przyrody). Brytyjczycy uznają je jednak za swoje, ponieważ zostało rozsławione przez Waltera Scotta.

Przysłowia związane z Dniem Świętego Walentego

  • „Gdy na święty Walek deszcze, mrozy wrócą jeszcze”
  • „Jak Walenty nie poleje, to na wiosnę masz nadzieję”
  • „Gdy na św. Walenty mróz, chowaj sanie, szykuj wóz”

Autor: Anna Marciszewicz

Fot: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *