30 października, 2024
Psychologia

Sen u chorych na depresję. Jak zadbać o prawidłowe wysypianie?

sen w depresji

Sen ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także lepszego samopoczucia psychicznego. Jeśli jednak jest zbyt krótki lub zbyt długi, warto udać się do specjalisty. Zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność mogą być przyczyną depresji.

Zaburzenia są jednym z najbardziej charakterystycznych objawów depresji. Osoby takie często odbierane są przez otoczenie jako leniwe. Jak wygląda sen osób dotkniętych depresją? Jak rozpoznać objawy i jak sobie z tym poradzić? Odpowiedzi znajdziecie w poniżej.

Zaburzenia snu jako objaw depresji

Z depresją najczęściej kojarzą się zaburzenia związane z nastrojem. Charakterystyczna dla tego stanu jest obniżona satysfakcja z wykonywanych czynności.

Natomiast, jeśli chodzi sen, w przypadku osób cierpiących na depresję może on być zbyt krótki lub zbyt długi. Efektem tego jest jeszcze większe zmęczenie, które prowadzi do spotęgowania depresji. Osoby borykające się z problemem depresji mają skłonności do długich drzemek w ciągu dnia. Jednak nawet po przespaniu wielu godzin wciąż będą one odczuwały zmęczenie.

Sen w depresji – jak go mierzyć?

Aby sprawdzić prawidłowość przebiegu snu wykonuje się badanie polisomnograficzne, które pozwala m.in. na skontrolowanie czasu zasypiania. Osoba badana podczas snu podłączona jest do specjalnej maszyny. Czujniki rejestrują fale mózgowe ruch gałek ocznych, a także napięcie mięśniowe.

Badanie najczęściej wykonuje się w przypadku nadmiernej ilości snu w ciągu dnia.

Problemy ze snem w depresji – jak leczyć?

Tu często wykorzystuje się metodę behawioralną polegającą na zneutralizowaniu przyzwyczajeń mogących prowadzić do depresji. Zadaniem terapeuty jest nakłonienie pacjenta do zadbania o prawidłową higienę snu poprzez wprowadzenie nowych nawyków.

W przypadku pojawienia się objawów depresji warto także pamiętać o:

  • regularnym śnie – chodzi tu o pory kładzenia się i wstawania
  • aktywności fizycznej

Ważne jest także, aby na 6-8 godzin przed zaśnięciem nie spożywać napojów zawierających kofeinę. Bowiem kofeina pobudza organizm. Istotny jest także relaks, np. medytacja czy odprężająca muzyka. Kolejną bardzo istotną kwestią jest korzystanie z urządzeń elektronicznych. Zaleca się odłożenie wszystkich tego rodzaju sprzętów na godzinę przed zaśnięciem.

W przypadku depresji, jak i innej choroby mającej podłoże psychiczne warto udać się po poradę do specjalisty. Podczas psychoterapii można nabyć nowe umiejętności, które pozwolą poradzić sobie z problemem.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *