Zachowania dziecka podczas rozwodu czy separacji rodziców mają charakter obronny. Dziecko chce uchronić się od bólu związanego z rozpadem rodziny a jednocześnie zwrócić na siebie uwagę.
Rozwód czy separacja są zawsze stresujące dla wszystkich członków rodziny. Zazwyczaj jednak najbardziej dotykają one dzieci. Warto o tym pamiętać i zatroszczyć się o to, aby ich poczucie bezpieczeństwa nie zostało zachwiane. Podejmując decyzję o rozstaniu stawiamy dziecko przed trudnym zadaniem. Musi ono bowiem wybrać pomiędzy matką, a ojcem. To bardzo destrukcyjnie wpływa na stan jego psychiki. Zamiast wyolbrzymiać swoje wady powinniśmy skupić się na tym, aby ta zmiana nie zachwiała zbytnio ich uporządkowanym dotąd światem.
Rozwód a separacja – co się zmienia?
Rozpad rodziny budzi w dziecku wiele negatywnych emocji. Trudno jest wytłumaczyć mu powód rozstania rodziców. Powinniśmy więc zadbać o ich dobre samopoczucie, nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne i emocjonalne. Warto zapewnić je, że pomimo rozstania oboje zawsze będziecie przy nim. Oprócz tego, dobrze jest przygotować je na to, że w razie wejścia w nowy związek w rodzinie mogą pojawić się nowe osoby.
Niepewność
Rozwód lub separacja rodziców dla dziecka może oznaczać także utratę równowagi finansowej. Wówczas zaczyna ono odczuwać niepewność. To skazanie dziecka na zmianę życia ze stabilnego w życie pełne gróźb finansowych.
Budowanie gniazda
Opieka naprzemienna zapewnia dziecku uwagę obojga rodziców. Niestety takie rozwiązanie również może przynieść negatywne skutki, gdyż może spowodować, że straci ono poczucie przynależności do któregokolwiek z domów. To także wpływa na zaburzenie jego poczucia bezpieczeństwa.
Dziecko to mała istota, której często bardzo trudno jest przyzwyczaić się do zaistniałej rewolucji. To może wywołać w nim chęć odizolowania się od tego. Dlatego najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie wyprowadzenie się jednego z rodziców. W ten sposób oszczędzamy dziecku niepotrzebnego stresu związanego z ciągłymi przenosinami.
Lęk, stres, niepokój
Najczęściej, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci reakcją na zmiany jest lęk. Dziecko zaczyna odczuwać strach przed przyszłością. Brak wsparcia ze strony rodziców może negatywnie wpłynąć na stan emocjonalny młodego człowieka. Dlatego niezwykle istotne jest tu zapewnienie mu bezwzględną obecność w jego życiu, choć musimy pamiętać, że to może wcale nie rozwiązać problemu.
Podporą może być także starsze rodzeństwo. Może pomóc młodszemu opanować niepokój podczas gdy rodzice są zajęci sobą i swoimi problemami.
Zmiany w zachowaniu
Zarówno rozwód jak i separacja mają bardzo duży wpływ także na zachowanie dziecka, które również zaczyna się zmieniać. Pojawia się np. agresja, konflikty z kolegami w szkole. Celem tych zmian jest zwrócenie na siebie uwagi. Dziecko wierzy, że dzięki temu rodzice podejmą próbę rozwiązania swoich problemów. Ponadto, dziecko, które czuje się winne rozstania rodziców może przejawiać zachowania, poprzez które chce ukarać samego siebie, jak np. samookaleczanie.
Anna Marciszewicz
Fot. Canva