Puchar Azji 2024: grupy, gwiazdy, faworyci, ciekawostki 

puchar Azji 2024
\"\"

Już za kilka dni rozpocznie się pierwsza piłkarska impreza w 2024 roku – Puchar Azji. Po raz trzeci mistrzostwa odbędą się w Katarze, który jest obrońcą tytułu. Mecz otwarcia rozegrany zostanie 12 stycznia, a finał zaplanowany jest na 10 lutego.  

Pierwszą piłkarską imprezą w 2024 roku będzie Puchar Azji. To już 18. turniej, który wyłoni najlepszą drużynę na tym kontynencie. Tytułu broni reprezentacja Kataru, która jest równocześnie gospodarzem imprezy. Przed czterema laty Katarczycy w finale pokonali Japonię. W meczu otwarcia 12 stycznia gospodarze zmierzą się z Libanem. Finał turnieju, zaplanowany na 10 lutego, odbędzie się w Lusail. 

Katar przejął Puchar Azji w ostatniej chwili 

Na początku czerwca 2015 roku ogłoszono, że organizatorem turnieju zostały Chiny. Jednak na półtora roku przed inauguracją wycofały się z przygotowania imprezy. Chińczycy, ze względu na skutki pandemii, nie byli w stanie podjąć się tego wyzwania. W rezultacie zawody odbędą się rok później niż zakłada oficjalny termin. 

Azjatycki Związek Piłkarski musiał szybko działać. Z tego względu rozpisano nowe wybory. W październiku 2022 roku poinformowano, że gospodarzem Pucharu Azji będzie Katar. To kraj mający już doświadczenie w organizowaniu wielkich imprez sportowych. Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku odbyły się tam Mistrzostwa Świata wygrane przez Argentynę.  

Kto weźmie udział w Pucharze Azji? Układ grup

W Pucharze Azji po raz drugi w historii w fazie grupowej udział wezmą 24 zespoły. Do dalszego etapu rozgrywek przepustki otrzymają dwie najlepsze ekipy z każdej grupy i cztery drużyny z trzecich miejsc, które zdobędą najwięcej punktów. W przypadku takiej samej liczby oczek o awansie zdecyduje bilans bramkowy.

Podczas losowania poznaliśmy skład grup, które wystąpią na tegorocznym turnieju. 

 • Grupa A: Katar, Chiny, Liban, Tadżykistan 
 • Grupa B: Australia, Uzbekistan, Syria, Indie 
 • Grupa C: Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Palestyna, Hongkong 
 • Grupa D: Japonia, Wietnam, Irak, Indonezja 
 • Grupa E: Korea Południowa, Jordania, Bahrajn, Malezja 
 • Grupa F: Arabia Saudyjska, Oman, Kirgistan, Tajlandia 

Puchar Azji 2024 – faworyci 

Patrząc na składy drużyn największe szanse na zwycięstwo w turnieju ma Japonia. To zarazem najbardziej utytułowany uczestnik Pucharu Azji. Japończycy wygrywali czterokrotnie, chociaż ostatni triumf przypadł im w udziale 13 lat temu. Ważne jest to, że selekcjoner Hajime Moriyasu powołał na zawody najlepszych dostępnych zawodników. Kluczowym graczem będzie kapitan Wataru Endo, który odgrywa coraz ważniejszą rolę w Liverpoolu. W zwyżkowej formie są Kaoru Mitoma i Takumi Minamino, a furorę w La Liga robi Takefusa Kubo.  

Kto jeszcze może sięgnąć po upragniony puchar? Jednym z pretendentów z pewnością jest Korea Południowa. Heung-Min Son chciałby poprowadzić swój kraj do wygranej, której jeszcze nie ma na koncie. Koreańczycy byli najlepsi dwukrotnie, ale to czasy dla futbolu zamierzchłe: w 1956 i 1960 roku. Poniżej solidnego poziomu nie schodzi też Australia. Wysoko powinna zajść także kadra Iranu

Nie należy lekceważyć też gospodarzy. Za Katarczykami będą stały \”ściany\”, przewaga własnych stadionów ma niebagatelne znaczenie w tego typu turniejach. Przed czterema laty Katar sprawił przecież ogromną niespodziankę. Dzisiaj to zespół nawet bardziej zgrany, obyty na międzynarodowej arenie, a doświadczenie z mundialu może zaprocentować. Czarnym koniem turnieju może zostać Arabia Saudyjska. Uczestnik ostatnich MŚ potrafił pokonać późniejszego triumfatora Argentynę.  

Puchar Azji 2024 – ciekawostki 

 • Aż pięć reprezentacji ma skład złożony wyłącznie z zawodników występujących w lidze krajowej 
 • Tylko trzy zespoły na stanowiskach selekcjonerów mają swoich rodaków. Są to Graham Arnold z Australii, Hajime Moriyasu z Japonii i Amir Ghalenoei z Iranu. 
 • Wśród zgłoszonych piłkarzy najwięcej gra w klubach katarskich – 33
 • Najwięcej graczy na co dzień występuje w zespole Johor DT. Na ten imponujący wynik złożyło się 13 piłkarzy z Malezji (połowa całej kadry!) oraz reprezentant Indonezji Jordi Amat 
 • Spoza Azji najwięcej zawodników na turniej wysłały drużyny angielskie – łącznie 19 zawodników 
 • Na turnieju wystąpi jeden piłkarz z polskiej Ekstraklasy. Będzie nim Irańczyk Ali Gholizadeh z Lecha Poznań. 
 • Najstarszym piłkarzem, który ma szansę zagrać na imprezie jest Siwarak Tetsungnoen z Tajlandii. W dniu startu turnieju będzie miał 39 lat, 11 miesięcy i 23 dni. Najmłodszym zawodnikiem może zostać Beknaz Almazbekov reprezentujący Kirgistan – będzie wówczas miał 18 lat, 6 miesięcy i 20 dni. 

Autor: Łukasz Brajczewski

Fot. X/@futbolowiemigranci

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *