25 lipca, 2024
Wydarzenia

Protest rolników – dantejskie sceny w Warszawie

strajk rolników warszawa

Strajk generalny rolników w Warszawie. Starcia z policją, ucierpieli posłowie i funkcjonariusze. Unia Europejska zapowiada ustępstwa.

W Warszawie odbył się dziś protest rolników, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu Zielonego Ładu i nieograniczonemu importowi żywności z terenu Ukrainy. Według założeń organizatorów do stolicy mogło przybyć nawet 150 tys. osób (warszawski Ratusz podaje liczbę 30 tysięcy). W szeregach demonstrujących można było dostrzec biało-czerwone flagi i symboliczne trumny, opatrzone wymownymi napisami: “Polskie rolnictwo” czy “Pogrzeb polskiego rolnictwa”. Wśród rolników pojawili się politycy Konfederacji czy Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, związkowcy z Solidarności, górnicy i zwykli obywatele, którzy chcieli okazać im swoje wsparcie.

Starcia pod Sejmem

Tuż po godzinie 14. pod budynkiem sejmu rozpoczęły się starcia policji z protestującymi. Uczestnicy protestu oskarżają policję o przeprowadzanie prowokacji. W sieci krążą nagrania, na których jeden z funkcjonariuszy rzuca w tłum fragmentem kostki brukowej, na innym filmie widać policjanta, który przydeptuje polską flagę. Strajkujący nie pozostali dłużni: podpalono opony, flagi unijne i śmieci, a w stronę Sejmu poleciały race i jajka.

Ucierpieli posłowie

Policja użyła gazu łzawiącego, ucierpiał m.in. poseł Konfederacji Sławomir Mentzen. Z kolei w stosunku do jego partyjnego kolegi, posła Ryszarda Wilka, użyto gazu i pałek, po tym jak miał wyjść do funkcjonariuszy z pokojową prośbą o zaprzestanie prowokacji.

Stanowisko policji

Jak informuje warszawska policja, protest miał charakter pokojowy, choć pośród strajkujących pojawiły się grupki osób, które od samego początku dążyły do prowokacji. Zatrzymanych zostało kilkanaście osób. Większość spraw dotyczyła znieważenia bądź naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Niewykluczone są także zarzuty dotyczące czynnej napaści na funkcjonariusza. Kilkunastu z nich miało odnieść obrażenia. Ucierpieć miała też jedna z ekip telewizyjnych.

Marsze gwiaździste

Oficjalnie warszawski protest potrwać ma do piątku do godziny 20. Podczas strajku rolnicy zapowiedzieli marsze gwiaździste na wszystkie miasta wojewódzkie w Polsce. Protesty trwają jeszcze również na drogach wokół Warszawy, m.in. na DK 7 prowadzącej w kierunku Gdańska, dwa pasy ruchu zajęte są przez przez przemieszczające się kolumny ciągników.

Unia Europejska “zaora” Zielony Ład?

Komisja Europejska, uginając się pod rolniczymi protestami, poinformowała, że w przyszłym tygodniu przedstawi nowe propozycje zapisów dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu odnoszące się do rolnictwa. Oznacza to, że dotychczasowe plany Komisji Europejskiej w tym zakresie, zakładające wyraźne zaostrzenie warunków prowadzenia produkcji rolnej w krajach Unii, przestaną być aktualne.

Autor: Piotr Zarośliński

Fot. Sebastian Słowiński/Wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *