Od lipca utrudnienia na drodze. Węzeł Gdańsk Południe zostanie zamknięty na pół roku

Początek lipca to początek wakacji, wyjazdów na urlopy wypoczynkowe. Niestety w tym roku kierowców czekają pewne utrudnienia. Mają one związek z remontem węzła Gdańsk Południe.

Nadchodzą zmiany dla kierowców zarówno lokalnych, jak i przyjeżdżających do Gdańska. Od lipca zostaną zamknięte dwa kierunki węzła, a w połowie października aż do końca kwietnia nieczynny będzie już cały węzeł. Koszt całej inwestycji to aż 1,5mld zł.

Kto zajmuje się projektem i kiedy otwarcie odcinka między Chwaszczynem a Żukowem?

Przebudową zajmuje się firma Budimex. Według wstępnych ustaleń trasa między Chwaszczynem a Żukowem ma zostać otwarta na wiosnę 2025 roku.

Kolejny odcinek między Żukowem a węzłem Gdańsk Południe, gdzie krzyżują się 3 drogi ekspresowe. Tu ruch już niebawem ma zostać wstrzymany. Na początek jednak będzie to tylko częściowe ograniczenie. Później niestety już całkowite.

Zmiany na węźle Gdańsk południe – etapy

Pierwszy etap remontu ma potrwać do 15 lipca br. Na drugim etapie zostanie zamknięty przejazd na trasie Gdynia – Warszawa, a także Warszawa – Łódź. Drugi etap ma zakończyć się 15 października br.

Od połowy lipca będą obowiązywały objazdy węzłem Kowale i Straszyn. Trzeci etap ma rozpocząć się 1 maja 2025 roku. Tu już przebudowa ma objąć całość po docelowym układzie. Kierowcy ponownie będą mogli korzystać z przejazdów przez węzeł, choć jeszcze nie będą mogli wjechać na obwodnicę metropolitarną, gdyż jej remont ma zakończyć się dopiero we wrześniu. Ta ostatnia ma zostać udostępniona kierowcom w połowie września przyszłego roku.

Utrudnienia dla kierowców

Pierwsze trudności spowodowane zamknięciem węzła Gdańsk Południe mogą pojawić się 15 lipca tego roku kiedy zamknięty zostanie objazd z obwodnicy południowej w stronę autostrady A1 i z obwodnicy Trójmiasta w kierunku obwodnicy południowej.

Dla ułatwienia kierowcom jazdy będą wyznaczone drogi objazdowe:

  • Kierowcy jadący w kierunku A1 będą mogli przejeżdżać przez nawrotkę przy węźle Kowale
  • Kierowcy wyjeżdżający z Gdyni w stronę Elbląga i Warszawy swobodnie przejadą przez węzeł Straszyn

Taki ruch będzie obowiązywał aż do połowy października br. To może wpłynąć na zagęszczenie ruchu w mieście. Kierowcy chcąc uniknąć stania w korkach z pewnością będą chcieli tamtędy przejeżdżać.

Utrudnienia na węźle Gdańsk Południe

Tu sytuacja będzie szczególnie skomplikowana od jesieni aż do wiosny przyszłego roku. W połowie października zostanie zamknięty węzeł Gdańsk Południe, a jego otwarcie nastąpi dopiero pod koniec kwietnia 2025 roku.

Anna Marciszewicz

Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *