16 września, 2024
Bez kategorii

Nowy Rok: jak obchodzony jest w Turcji?

\\\"\\\"

Choć Turcja to bez wątpienia kraj muzułmański, to jednak dość mocno ciągnie go do świata zachodu. O czym świadczy m.in. zmiana alfabetu w XX wieku przez Mustafę Kemala. Wtedy litery arabskie zostają zastąpione łacińskimi. Władca w ten sposób chciał ułatwić komunikację swojego kraju z Europą. Obecnie Turcja również przyjęła niektóre zwyczaje. W Nowy Rok ulice kraju przypominają galerie i domy europejskie. Wszędzie wiszą kolorowe lampki czy ustrojone choinki.

Boże Narodzenie

W okresie świątecznym w telewizji czy radiu dość często można posłuchać świątecznych piosenek oraz kolęd. Popularnym zwyczajem jest również składanie sobie życzeń. W tym celu mieszkańcy Turcji wysyłają do siebie kartki świąteczne lub dzwonią. W centrach handlowych dzieje się istne szaleństwo. Wszędzie widoczne są kolorowe lampki, choinki, a nawet Mikołaj, rozdający prezenty. Co prawda nie wierzy w jego istnienie, jednak Turcy traktują go jako element zachodniej, świątecznej tradycji.

Z takim szaleństwem nie spotkamy się we wsiach, czy małych miastach. Zwykle dzieje się to w dużych metropoliach. Co ciekawe, jednym z głównych celów tak hucznego celebrowania świąt Bożego Narodzenia jest przyciągnięcie zachodnich turystów.

Wigilia

W Turcji można spędzić również wigilię. W dużych miastach takich jak Stambuł odprawia się świąteczne msze święte. Turcy organizują różnego rodzaju wydarzenia i eventy po to, aby chrześcijanie tureccy oraz turyści mogli poczuć prawdziwą magię świąt. Nabożeństwa prowadzi się w języku angielskim, włoskim, tureckim i polskim.

Ciekawy zwyczaj

Zazwyczaj coś na podobieństwo świąt Turcy obchodzą w sylwestra. Wiele rodzin w tym czasie zasiada do wspólnej kolacji, składa noworoczne życzenia i wręcza sobie nawzajem prezenty. Turcy muzułmanie te wydarzenie traktują przede wszystkim jako święto świeckie, jak coś nowego, wesołego i kolorowego. Dość często kobiety tego dnia dostają czerwoną bieliznę, która ma przynieść im szczęście.

Po spędzeniu radosnego czasu w rodzinnym gronie młodzi udają się na przyjęcia do klubów czy do znajomych. Szczególnie modne są domówki tematyczne, na których nie brakuje alkoholu i dobrej zabawy.

Przed północą na państwowych kanałach telewizyjnych ogłasza się wyniki loterii państwowej. Główną wygraną jest aż 20 milionów euro! Ceny losów wahają się od 12,5 do 50 lir. Po godzinie 24:00 Turcy tak jak inne nacje piją szampana, wznoszą toasty oraz składają sobie życzenia.

Sylwester

W Stambule impreza rozpoczyna się na placu Taksim. Kilka tysięcy ludzi gromadzi się, by pobawić się na wspólnej biesiadzie. Wiele sylwestrowych przyjęć odbywa się na tarasach dachowych. Wiele dyskotek znajduje się też na najwyższych piętrach budynku. Zwieńczeniem wydarzenia jest pokaz fajerwerków.

Sylwester, chociaż oficjalnie nie jest świętem, jest szeroko i hucznie obchodzony w Turcji. Z tej okazji pracodawcy często dają pracownikom pół dnia wolnego. Tego dnia publiczne instytucje zamykają się od popołudnia.

Sprzeciw europejskim tradycjom w Turcji

Świętowanie sylwestra i nowego roku w Turcji jest bardzo rozpowszechnione, ale głównie w zachodniej części kraju. Na Wschodzie nie podąża się za modą i nie kultywuje zachodnich tradycji. Część społeczeństwa oraz konserwatyści religijni bardzo mocno sprzeciwiają się tego typu obchodom.

Dla wyznawców islamu celebracja tradycji świątecznych związanych z innym kultem religijnym może być postrzegana jako grzech.

Autor: Patrycja Żero

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *