8 września, 2024
Inne

Naukowcy uważają, że król Skorpion istniał naprawdę

Większości z nas król Skorpion kojarzy się z kultową postacią z filmu. Okazuje się, że władca ten prawdopodobnie istniał naprawdę. Ostatnie badania wskazują, że mógł mieć duże powiązania z Dalekim Wschodem.

Władca

Chodzi tutaj o Skorpiona II, który według historyków, zasiadł na tronie w Egipcie, w czasie panowania dynastii 0. Przedstawiciele owego rodu sprawowali władzę nad Górnym Egiptem. Miało to miejsce w czasie, gdy wspomniany kraj był jeszcze podzielony, a dynastia I jeszcze nie panowała. Niestety z tego okresu zachowała się niewielka liczba dokumentów, dlatego też wiedza o tych czasach jest bardzo niewielka.

Naukowcy szacują, że prawdopodobnie Skorpion II, czyli popularny filmowy król o tym samym imieniu, rządził przed Iry-Horem. Po śmierci jego szczątki podobno mają znajdować się w Hierakonpolis. Jego faktyczne istnienie nie musi być rozpatrywane jako prawdziwa sensacja archeologiczna. Jednak jego wpływ na mieszkańców Chin może budzić już znacznie więcej emocji. O swoich wnioskach naukowcy piszą w publikacji, która znajduje się obecnie w formie preprinku, czyli w wersji wstępnej.

Z tego ostatniego względu należy podchodzić do wysnutych wniosków Guaga Bao Lui z lekkim dystansem. Naukowiec uważa, że król Skorpion jest także Żółtym Cesarzem, czyli Huang Di. Chiński władca panował w Państwie Środka na przełomie XXVI i XXVII wieku p.n.e., choć dokładne ramy czasowe nie są do końca znane.

Tożsamość króla Skorpiona

Naukowcy uważają, że król Skorpion może być tą samą osobą co chiński władca zwany Żółtym Cesarzem. Obie postaci z całą pewnością łączy fakt, że nie ma pewności czy istnieli naprawdę. Grupy badawcze pracujące nad udowodnieniem ich istnienia nie mają żadnych faktycznych dokumentów nawet dotyczących rodowodu. Rodzi to więc pytanie, skąd w ogóle ci naukowcy wpadli na taki pomysł? Podobno król Skorpion miał być tym, który zjednoczył Egipt, po drodze pokonując tego, który nosił byczy kapelusz. Z kolei Żółty Cesarz miał zwyciężyć w walce z cesarzem Yan, który często na głowie nosił kapelusz z krowią głową. Następnie po wygranej zjednoczył plemiona zwane Yan i Huang. Przybliżony okres panowania również wydaje się zbieżny w obu przypadkach.

Jednak na tym poszlaki naukowców się nie kończą. Jedną z dziwniejszych jest ta, która dotyczy symbolu w grobowcu władcy Skorpiona bardzo mocno powiązanego z prototypem postaci Huang (黄), co oznacza żółty. Niektóre skorpiony w Dolinie Nilu również występowały w tym kolorze. Liczne powiązania zdają się bardziej rozległe. Za pierwszego władcę zjednoczonego Egiptu uznaje się Narmera. W przeszłości pojawiła się teoria, że wspomniany władca i król Skorpion to ta sama osoba. Obecnie inna teoria stała się bardziej popularna.

„Jaki? Ano taki, że Wielki Yu – założyciel legendarnej dynastii Xia – był potomkiem Żółtego Cesarza. Z kolei Narmer miałby być w rzeczywistości Wielkim Yu. W tym przypadku argumenty odnoszą się do podobnej wymowy imienia Narmera i znaku Yu”. Bez względu na ostateczny wynik badań, owa teoria jest bardzo interesująca. Zarazem jest bardzo zawiła i być może właśnie z tego względu nie udało się jeszcze jej potwierdzić lub obalić. Miejmy nadzieję, że tak jak inne badania i to odkrycie doczeka się pozytywnego zakończenia.

Autor: Patrycja Żero

Fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Skorpion_II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *