25 lipca, 2024
Lifestyle

„Najstarszy pies świata” Bobi z Księgi rekordów Guinessa pozbawiony tytułu

najstarszy pies świata ile żył

Bobi był najstarszym psem świata, co zostało udokumentowane wpisem do Księgi rekordów Guinessa. Jednak po kilku miesiącach pojawiły się wątpliwości co do jego wieku. Zwierzaka pozbawiono także tytułu.

Bobi został koronowany na najstarszego psa świata, ale w związku z kontrowersjami wokół jego prawdziwego wieku, pozbawiono go tytułu. Czworonóg, który mieszkał w Portugalii, miał 30 lat i 268 dni kiedy w lutym ubiegłego roku Księga rekordów Guinnessa (GWR) uznała go za najstarszego na świecie.

Bobi nie był najstarszym psem?

Bobi odszedł w październiku 2023 roku w wieku 31 lat i 165 dni. Mieszkał w miejscowości Conqueiros w środkowej Portugalii wraz ze swoim właścicielem Leonelem Costą i jego rodziną. Był portugalskim psem stróżującym. Przedstawiciele tego gatunku zwykle żyją od 12 do 14 lat.

W czym tkwi sekret długowieczności psa?

Według naukowców tajemnicy długowieczności psa należy upatrywać się w spokojnym życiu na wsi oraz spożywaniu zdrowej żywności pozbawionej konserwantów, składników syntetycznych oraz przypraw. Ponadto odziedziczył po przodkach dobre geny. Właściciel Bobiego wyznał, że zwierzak nie był wybredny i chętnie jadł posiłki, które spożywała jego rodzina.

Niespodziewanie temat najstarszego psa na świecie powrócił. Kilka miesięcy po śmierci Bobiego, podjęto decyzję o usunięciu futrzaka z Księgi rekordów Guinessa. Przedstawiciele informatora rozpoczęli dochodzenie w sprawie portugalskiego psa, gdy pojawiły się wątpliwości co do jego prawdziwego wieku. Wszczęli je pomimo faktu, że jego narodziny potwierdzono w bazie danych zwierząt portugalskiego rządu i Krajowym Związku Weterynarii.

Kontrowersje co do wieku Bobiego

Mark McKinley, dyrektor ds. dokumentacji w KRG w swoim oświadczeniu poinformował, że dane z mikrochipów pochodzące z oficjalnej portugalskiej bazy danych miały kluczowe znaczenie dla sprawy. Okazało się jednak, że wszczepienie chipa nie wymagało potwierdzenia wieku w przypadku psów urodzonych przed 2008 rokiem.

„Nie mamy rozstrzygających dowodów, które mogłyby ostatecznie potwierdzić datę urodzenia Bobiego. Bez jakichkolwiek dostępnych nam obecnie dokumentów po prostu nie możemy utrzymać Bobiego w roli rekordzisty. Chcemy utrzymać wysokie standardy, które sobie wyznaczyliśmy” – powiedział Mark McKinley, dyrektor ds. dokumentacji w KRG.

Swoje śledztwo przeprowadził także amerykański magazyn „Wired”. Dziennikarze miesięcznika ustalili, że podane przez właściciela dane nie były nigdy przez nikogo weryfikowane. O komentarz poproszono Leonela Costę, jednak nie udzielił on odpowiedzi na pytania redakcji.

Za najstarszego psa przed Bobim uznawano australian cattle doga o imieniu Bluey. Rekordzista urodził się w 1910, a odszedł w 1939 roku przeżywszy 29 lat i pięć miesięcy.

Autor: Łukasz Brajczewski

Fot. headtopics.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *