W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które były zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią prawie 137 mld euro, pochodzące z funduszu Next Generation i polityki spójności – poinformowała dziś w Warszawie szefowa KE Ursula von der Leyen. Wsparcie otrzymają też polscy rolnicy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyleciała do Polski w przeddzień drugiej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ursula von der Leyen, w towarzystwie premiera Tuska, przekazała Polakom wspaniałe wieści.

„W oparciu o uruchomione reformy i liczbę natychmiast podjętych kroków w zakresie niezależności sędziowskiej – mamy dobre wieści. W następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami w sprawie funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności” – poinformowała szefowa KE.

Donald Tusk dodał, że pierwszym wsparciem zostaną objęci rolnicy.
„Pierwsze szybkie płatności, to będzie ok. 1,5 mld euro, bezpośrednio trafią do małych i średnich producentów żywności. To pierwszy taki zastrzyk finansowy, który może przynieść trochę poczucia bezpieczeństwa i perspektywę dla naszych rolników” – przekazał premier.

Ursula von der Leyen odniosła się także do kwestii protestujących rolników. Stwierdziła, że Komisja Europejska jest wsłuchana w ich argumenty i wkrótce podejmie działania zmierzające do aktualizacji umowy o transporcie drogowym. – Uwzględniliśmy w pełni wszystkie wasze uwagi – dodała.

Szefowa KE zwróciła uwagę, że jutro, 24 lutego, przypada druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. Ukraińcy walczą o praworządność, o demokrację i wolność przeciwko tyranii. Walczą o nasze wartości, nasze bezpieczeństwo i dlatego będziemy ich wspierać tak długo, jak będzie to konieczne – podkreśliła.

Autor: Piotr Słyszyński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *