27 lipca, 2024
Kultura

Majówka ze sztuką

Zbliża się przez wielu wyczekiwany weekend majowy. W tym roku może on być nieco dłuższy, a zatem warto pomyśleć także o uczcie dla oczu. Dzięki nam dowiesz się, jakie galerie, muzea, wydarzenia kulturalne czy wystawy warto odwiedzić. Nie wiesz, gdzie warto się wybrać? Zapraszamy do lektury!

Poznań – Warsztaty – Mali patrioci, czyli parę słów o Konstytucji 3 maja i symbolach narodowych

1 maja 2024

Czym jest i po co nam konstytucja? Jakie są symbole narodowe? Czym jest święto narodowe? Zajęcia to doskonała okazja, by najmłodsi poznali historii majowego święta.
Wydarzenie bezpłatne.

więcej informacji: https://www.poznan.pl/mim/events/2024-05-01/warsztaty-mali-patrioci-czyli-pare-slow-o-konstytucji-3-maja-i-symbolach-narodowych,157005.html

MUSICA SACRA | Warszawsko-Praski Festiwal Muzyki Sakralnej

1-4 maja 2024

Warszawa – Praga Północ, Katedra św. Floriana, ul. Józefa Sierakowskiego

Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkie środowiska, którym leży na sercu piękno liturgii. Towarzyszyć jej będą majestatyczne brzmienie organów, instrumentów dętych w połączeniu z misteryjnym chorałem gregoriańskim i wzniosłym śpiewem polifonicznym oraz piękno celebracji przygotowanej przez mistrzów ceremonii. Wystąpi Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra.


więcej informacji: https://waw4free.pl/wydarzenie-118855-musica-sacra-festival-warszawsko-praski-festiwal-muzyki-sakralnej

Wrocław – Wystawa The Mystery of BANKSY – A Genius Mind

24 kwietnia – 15 czerwca 2024

Urodzony w Bristolu, znany na całym świecie, ale wciąż anonimowy i otoczony tajemnicą. Banksy – bo o nim mowa – jako artysta graffiti i malarz, przekracza granice sztuki, stanowiąc wyzwanie dla tradycyjnego rynku artystycznego. Jego twórczość od lat wywołuje sensację, ponieważ nie wiadomo, kto dokładnie stoi za wszystkimi pracami. Artysta niegdy nie pokazał publicznie swojego pełnego wizerunku. 

więcej informacji: https://wroclaw.atrakcje.pl/wydarzenia/the-mystery-of-banksy-a-genius-mind-e96950

Łódź – \”Pozory\” – spektakl w Teatrze Powszechnym 

2 maja 2024

– Spektakl stawia pytania – między innymi o to, na ile prawda pomaga nam w życiu, a na ile nam przeszkadza? Czemu stwarzamy pozory, dlaczego przybieramy pozy? Czemu żyjemy w świecie półprawd? Czy w ten sposób chcemy się przed czymś uchronić? Czy to forma bezpiecznej ucieczki? – mówi reżyser Jakub Przebindowski. – Tym razem Nadia wpada w wir zdarzeń – zupełnie wbrew swojej woli. Jednak to właśnie ona staje się jedyną nadzieją na rozwiązanie sytuacji, która narasta z powodu piętrzącej się gry pozorów i półprawd” – dodaje.

więcej informacji: https://uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/pozory-spektakl-w-teatrze-powszechnym-w-lodzi-id74217/2024/03/12/?cHash=0450ce0d5ed904b4fea4aeacf4b625e3

Kraków – Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego

26 kwietnia – 27 października 2024

Mowa o nieznanych w literaturze przedmiotu, nigdy wcześniej nie pokazywanych szerokiej publiczności dziełach Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji Ziyada Raoofa. Zespół liczy dwanaście prac, różnorodnych pod względem techniki i czasu powstania. Większość pochodzi z lat 1892–1893 – są to akademickie rysunki węglem i obrazy olejne (studia aktów) oraz portrety kobiet i mężczyzn powstałe w Paryżu, mieście, w którym w pełni objawiła się indywidualność młodego artysty. Dwie inne prace – przedstawiający postać mężczyzny pastel z 1897 roku oraz studium węglem popiersia aktorki Sulimy z 1901 roku – to portrety już w pełni dojrzałe, namalowane w rodzinnym Krakowie.

więcej informacji: https://mnk.pl/wystawy/wyspianski-trzecia-odslona-wraz-z-pokazem-dziel-z-okresu-paryskiego

Gdańsk – Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim

27 marca 2022 – 31 grudnia 2024

Plenerowe rzeźby to dzieła znanych artystów związanych z Wybrzeżem oraz gdańską uczelnią artystyczną. Rzeźbiarze wykonali prace w brązie, kamieniu (granicie i piaskowcu), tworzywie sztucznym i kamionce ceramicznej, osobiście wskazując miejsca ekspozycji swoich dzieł w Parku Oliwskim. Inicjatywa ta wpisała się w popularny w latach 60. i 70. trend umieszczania w przestrzeni publicznej współczesnych dzieł sztuki. Wśród przedstawień znajdują się zarówno przedstawienia realistyczne, jak abstrakcyjne, a tematy mają odniesienia do mitologii, Biblii czy wydarzeń historycznych.

więcej informacji: https://www.mng.gda.pl/wystawy/galeria-wspolczesnej-rzezby-gdanskiej-w-parku-oliwskim/

Julia Radzikowska

Fot. COFO Entertaiment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *