Lipa to drzewo bardzo popularne zarówno w kulturze literackiej, jak i w ziołolecznictwie. Już Jan Kochanowski widział w tym drzewie inspirację, tworząc fraszkę „Na lipę”. Sprawdź, jak można wykorzystać cenne właściwości lipy, zarówno jej drewna, jak i kwiatów.
O popularności tego drzewa świadczą nazwy wielu miejscowości w Polsce np. Świętolipie, Święte Lipy czy Święta Lipa, czy chociażby popularna na mazurach wieś Święta Lipka, która jeszcze długo po przyjęciu chrześcijaństwa słynęła jako przybytek bogów pogańskich. W wierzeniach słowiańskich lipa chroniła przed piorunami, a dotknięcie jej pnia miało uzdrawiać. W mitologii Starożytnego Rzymu, drzewo to poświęcono bogini Wenus.
Lipa ma bardzo duże znaczenie nie tylko kulturowe, ale również użytkowe – dostarcza cenionego drewna, jest użytkowana jako roślina miododajna i lecznicza.
Właściwości drewna lipowego
Drewno lipowe ma bardzo jasny, czerwonawy kolor. Jest niezwykle cenione za swoją miękkość i łatwość obróbki, zwłaszcza przez rzeźbiarzy. Choćby tak znane dzieło, jak Ołtarz Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie, czy rzeźby Grinlinga Gibbonsa wykonano z drewna lipowego. Drewno to stosowane jest również do wyrobu instrumentów muzycznych, chodaków, a dawniej stworzono z niego nawet talerze i sztućce. Pasma łyka wykorzystywano dawniej w plecionkarstwie do wyrobu mat, koszyków i obuwia, a włókna stosowano do splatania sznurów i lin.
Z kolei rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej uznawali drewno lipowe za najlepsze do ługowania, czyli procesu moczenia roślin w roztworze popiołu drzewa liściastego, w celu wytrącenia szkodliwych substancji.
Lipa w ziołolecznictwie
W okolicach lip często lokuje się ule, ponieważ te drzewa są roślinami miododajnymi. Napar z kwiatów lipy jest bogaty w flawonoidy oraz fenolokwasy, dlatego często stosowany jest w lecznictwie jako ziołowa herbatka. Lipowy napar działa napotnie i jest zalecany w chorobach układu oddechowego, przy bezsenności i migrenach. Wykazuje także pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego.
Lipa uznawana jest za drzewo ochronne, obdarzone dobrą energią. Często sadzono ją przy domach, ponieważ pomaga ukoić lęk o dom, rodzinę i bliskich. Pozytywnie wpływa na psychicznie i fizyczne zdrowie człowieka, odtruwa organizm i wspomaga pracę mózgu. Stymuluje pracę układu oddechowego i krążenia. Odpręża, uspokaja, inspiruje i jest źródłem natchnienia. Pod lipą warto pisać wiersze, raporty czy scenariusze.
Elżbieta Grabka
Fot: Canva