7 września, 2024
Parenting

Jak wzmacniać w dziecku pewność siebie? Mamy dla ciebie kilka wskazówek

pewne siebie dziecko

Poczucie własnej wartości jest niezwykle ważne. Warto zacząć nad nim pracować już w pierwszych latach życia dziecka. Ma to ogromny wpływ na jego przyszłe życie. Dzięki temu będzie umiało walczyć o swoje, a to pozwoli mu osiągnąć zamierzony cel. Jak skutecznie wspierać w dziecku pewność siebie oraz poczucie własnej wartości? O tym w poniższym artykule.

Pewność siebie, jej poczucie ma ogromny wpływ na całe życie człowieka. Jej brak ma na nie bardzo negatywny wpływ. Niskie poczucie własnej wartości powoduje brak chęci do walki np. o swoje marzenia. Przez to często też z obawy przed porażką nie podejmujemy żadnych wyzwań. To niestety czyni nas nieszczęśliwymi.

Aby zapewnić dziecku jak najlepszy start w dorosłe życie i jak najlepszą przyszłość, warto już od najmłodszych lat wspierać w nim wiarę w siebie i swoje możliwości oraz chęć do walki o swoje. Jak to zrobić? Zdradzimy Wam kilka różnych sposobów. Do tego naprawdę nie potrzeba ani wielkiego wysiłku, ani specjalistycznej wiedzy. Ważne jest jednak, aby odpowiednio (adekwatnie do wieku malucha) formułować swoje myśli, tak aby przekaz był zrozumiały jednocześnie pamiętając o tym, aby nie naruszały one jego delikatnej konstrukcji psychicznej.

Jak wspierać w dziecku pewność siebie?

Przejdźmy jednak do konkretów, czyli wspomnianych wcześniej wskazówek. Pierwszą z nich, niezwykle ważną, jest akceptacja uczuć dziecka i wspieranie go. Chodzi tu o to, aby uzmysłowić dziecku, że nie ma złych emocji i każda będzie akceptowana, nawet złość (pod warunkiem, że nie polega na krzywdzeniu drugiej osoby). Zamiast mówić „Nie płacz” pociesz je pokazując, że widzisz jego cierpienie i okaż zrozumienie. W ten sposób oprócz tego, że wspierasz jego poczucie własnej wartości, to jednocześnie ułatwiasz mu szybsze uspokojenie się. Kolejną świetną metodą na budowanie poczucia własnej wartości jest okazywanie dziecku szacunku. Należy zapomnieć o wpajanej nam przez rodziców zasadzie, która mówi, że „dzieci i ryby głosu nie mają”. Czasem jednak warto wziąć zdanie małoletnich pod uwagę. Na przykład, niech ono samo zdecyduje, w co chce się ubrać, albo wybierze film, który razem obejrzycie (czy też bajkę) lub grę. To zaprocentuje w jego przyszłości i na pewno sprawi, że będzie ono pewnym siebie dorosłym człowiekiem. Ostatnia równie ważna, jak wszystkie wcześniej wymienione, zasada, którą warto się kierować: pozwól na popełnianie błędów. Błędy zdarzają się każdemu i każdy ma do nich prawo. To naturalny element ludzkiego życia. Gdy twoja pociecha bawi się na placu zabaw, bądź czujny, by w odpowiednim momencie zareagować, lecz nie zabraniaj mu zabaw, które mogą wydawać się niebezpieczne, jak choćby wspinanie się na drabinki, czy zabawa na huśtawce. Powtarzając za każdym razem „uważaj” okazujemy dziecku brak wiary w jego możliwości. Zamiast tego, gdy np. spadnie z tej drabinki lub huśtawki, warto zachęcić je do ponownego wejścia.

Autor: Anna Marciszewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *