19 września, 2024
Inne Lifestyle

Zero waste – umiejętna dbałość o środowisko

zero waste
\\\"\\\"

W dzisiejszych czasach świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska jest znacznie większa niż jeszcze jakiś czas temu. Istnieje wiele ruchów, które mają na celu propagowanie zdrowych postaw wspierających ekologię. Jedną z nich jest idea zero waste.

Początek funkcjonowania idei

Słowa zero chyba nikomu nie musimy tłumaczyć. Natomiast drugi człon nazwy – waste – to wg słownika języka angielskiego m.in.: “zużywanie się, ubytek, odpadki, odpady, marnowanie, marnotrawstwo, trwonienie, strata. Każde z tych określeń doskonale odzwierciedla główny zamysł idei, którym jest nie marnowanie zasobów naturalnych Ziemi.

Jeszcze kilka lat temu nie można było znaleźć konkretnych informacji na temat idei szerzącej się na świecie jako zero waste, ponieważ w naszym kraju była ona praktycznie nieznana. Sam ruch powstał za sprawą Bei Johnson. To właśnie jej książka Zero Waste Home zapoczątkowała całą ideę. Chociaż pojęcie funkcjonowało już wcześniej, to właśnie dzięki twórczości Bei, została bardziej rozpowszechniona na świecie, nabierając międzynarodowego charakteru i rozgłosu.

Cele Zero Waste International Alliance

Zdaniem międzynarodowego stowarzyszenia Zero Waste International Alliance:

Zero Waste jest celem, który jest etyczny, ekonomiczny, skuteczny i wizjonerski, aby prowadzić ludzi ku zmianie stylu życia i praktyk, które naśladują naturalne cykle odnawiania się, gdzie wszelki materiał, którego się pozbyto jest zaprojektowany tak, by być zasobem do wykorzystania przez innych. Zero Waste oznaczana projektowanie i zarządzanie produktami oraz procesami, aby systematycznie eliminować szkodliwość odpadów i materiałów oraz zmniejszać ich objętość, przetwarzać i odzyskiwać wszystkie zasoby, nie spalać ich ani nie zakopywać. Zero Waste wyeliminuje uwalnianie szkodliwych substancji do ziemi, wody czy też powietrza, które są zagrożeniem dla zdrowia człowieka, zwierząt, roślin i całej planety.

Zatem idea ta zmierza do zmiany stylu życia, swoich zwyczajów i systemu wartości w taki sposób, żeby były one konsekwentne i realne. W związku z tym często mówi się o tzw. less waste.

Less waste stanowi znakomitą alternatywę dla osób, które chcą zmienić swoje życie, ale nie od razu radykalnie i w pełni. W odniesieniu do zakupów jest to ograniczenie się do kupowania absolutnego minimum. Stawianie na jakość, trwałość. Korzystanie z second handów, pchli targów, kupowanie rzeczy ze środowiska lokalnego. Właściwe dbanie o swoje przedmioty, aby zapobiec ich przedwczesnemu zniszczeniu. To wreszcie naprawianie zepsutych rzeczy, czy znajdowanie nowych zastosowań dla starych przedmiotów.

Zasada zero waste w odniesieniu do innych aspektów życia codziennego

Usprawnienie swoich zakupów to nie jedyna zmiana, jaką możemy wprowadzić za pomocą zero czy less waste. Nasze codzienne rytuały możemy modyfikować również chociażby w kwestii środków transportu czy komunikacji. Może to być np. korzystanie z komunikacji miejskiej, czy dojazd do miejsca docelowego rowerem.

Zero waste w kontekście korzystania z prądu może oznaczać chociażby stosowanie najnowocześniejszych metod ogrzewania, stosowanie energooszczędnych żarówek, ograniczenie czasu spędzanego pod prysznicem, czy zaprzestanie drukowania dokumentów, jeśli nie ma takiej konieczności.

Choć może się wydawać, że te kroki są nieznaczące, stosowane regularnie i umiejętnie, znacząco wpływają na globalne zużycie energii, produkcję gazów cieplarnianych, a także wykorzystywanie surowców.

Autorka: Sylwia Zaroślińska

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *