Każde nazwisko ma swoją historię. Rzadko jednak zastanawiamy się nad jego pochodzeniem. Okazją do tego może być tworzenie drzewa genealogicznego, a tym samym poznawanie historii własnej rodziny. Jest to także dobry sposób, aby przekonać się, czy nasze nazwisko ma szlacheckie, czy też może chłopskie pochodzenie.
Jak powstawały nazwiska?
Nazwisko zazwyczaj przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Umożliwia ono zdobycie informacji o pochodzeniu danej osoby, wykonywanym zawodzie, a niekiedy także o pochodzeniu geograficznym. Nazwisko, które nosimy może nam wiele powiedzieć o historii naszej rodziny.
Jako pierwszej nazwiska nadawano szlachcie. Bardzo często nawiązywały one do nazw ich posiadłości. Obecnie za szlacheckie powszechnie uznawane są nazwiska zakończone na „ski”, „cki” lub „dzki”. Do takich nazwisk należą np.: Czartoryski, Dobrowolski, Wielopolski, Branicki.
Następnie nazwiska zaczęto nadawać również chłopom. Były one proste, gdyż pochodziły od nazw wykonywanych zawodów. Dlatego ten, który wykonywał zawód młynarza otrzymywał nazwisko Młynarski, a zajmujący się kowalstwem – Kowalski lub po prostu Kowal.
Gdzie szukać informacji o pochodzeniu nazwiska?
Aby poznać historię pochodzenia swojego nazwiska, warto zajrzeć do Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Tam możemy dowiedzieć się nie tylko o jego pochodzeniu, czy miejscu występowania, ale także o tym, gdzie pojawiły się pierwsze informacje o nim. W ten sposób dowiemy się, jak daleko sięgają nasze korzenie. Pomocne przy szukaniu informacji dotyczących pochodzenia naszego nazwiska mogą okazać się także powszechny spis ludności oraz księgi ziemskie i grodzkie.
Najpopularniejsze polskie nazwiska
Do najpopularniejszych i najczęściej nadawanych Polakom nazwisk należą m.in.: Nowak, Kowalski, Wiśniewski, Wójcik, Kowalczyk, Kamiński, Lewandowski. Pomimo, iż dane nazwisko może nosić nawet wiele tysięcy osób, nie oznacza to wcale, że łączy ich pokrewieństwo.
Najpopularniejsze nazwiska na świecie
Nie tylko w naszym kraju mamy charakterystyczne nazwiska, z którymi kojarzą nas obcokrajowcy, jak Kowalski czy Nowak. Także w innych krajach możemy znaleźć typowe, rozpoznawalne na całym świecie nazwiska. I tak do najbardziej popularnych nazwisk w niektórych krajach należą:
- w Chinach: Wang
- we Francji: Martin
- w Japonii: Suzuki
- w Niemczech: Schmidt
- w UK: Smith
Autor: Anna Marciszewicz
Fot. Canva