16 września, 2024
Uncategorized

Freeganizm – co to takiego?

Freeganizm zrodził się w połowie lat 90. XX wieku w USA. Członkowie tego ruchu wyznają takie wartości jak m.in.: hojność, współpraca oraz troska o drugiego człowieka. Czym dokładniej jest freeganizm i na czym polega ta idea oraz wiele więcej w poniższym artykule.

Słowo freeganizm powstało z połączenia dwóch słów, „free”, które oznacza wolny oraz „veganism”, czyli żywiący się wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego. Co ciekawe, istnieją jednak wśród nich osoby żywiące się mięsem oraz produktami pochodzenia zwierzęcego.

Czym jest freeganizm?

Freeganizm jest stylem życia, który polega głównie na żywieniu się resztkami jedzenia pozostałymi m.in. w sklepach i restauracjach, a jego głównym celem jest ograniczenie marnowania produktów spożywczych i niespożywczych. Zatem freeganie nie kupują jedzenia w sklepach, a jedynie korzystają z resztek, które nie zostały sprzedane, ale są jadalne.

Mroczna strona freeganizmu

 Freeganie przeszukują śmietniki głównie nocą bądź w dni wolne od handlu. Niestety, nie jest to zbyt przyjemne, gdyż z takich miejsc często unoszą się brzydkie zapachy. Ponadto są one bardzo brudne, a dodatkowo w ciepłe dni dokuczliwe mogą być także często pojawiające się owady.

Co ważne!

Znalezione produkty należy sprawdzić i wybrać tylko te, które nadają się do spożycia.

Freeganizm – czy to legalne?

W Polsce freeganizm pojawił się dosyć niedawno. Nie ma więc jak dotąd żadnych regulacji prawnych dotyczących tego ruchu. Jednak mimo to stopień działalności freegan nieoficjalnie jest określany jako niska szkodliwość społeczna. Przedstawiciele tego ruchu starają się przestrzegać zasad poprzez dbanie o porządek w miejscu skipy oraz podporządkowywanie się właścicielom sklepów w razie zetknięcia, co pozwala im na uniknięcie konfliktów.

Praktyki stosowane w świecie freegan

Do praktyk, jakie stosują członkowie ruchu zwanego freeganizmem należą:

  • Miejskie zbieractwo – polega na wydobywaniu jedzenia z kontenerów znajdujących się przy supermarketach lub restauracji (ale nie kupowanie, tylko zbieranie resztek). Mogą to być produkty przeterminowane, których wygląd nie jest jednak zły lub produkty po których opakowania zostały wyrzucone,
  • Minimalizacja ilości produkowanych odpadów – działanie polegające na redukcji ilości produkowanych odpadów poprzez recycling, naprawę lub nabywanie nowych oraz dzielenie się z innymi,
  • Ekologiczny transport – Freeganie rzadko poruszają się samochodami, częściej natomiast innymi środkami lokomocji takich jak np. rower, czy komunikacja miejska. Natomiast małe odległości pokonują pieszo. Powodem takiego podejścia oprócz samego promowania ekologicznego trybu życia jest negatywny wpływ spalin na środowisko, wycinanie lasów w imię budowy dróg oraz chęć uniknięcia wypadków, a także wydobywanie ropy naftowej, które często stanowi źródło sporów międzyludzkich. Freeganie poruszający się samochodami wybierają więc samochody z silnikiem Diesla,
  • Squatting – Freeganie uważają możliwość mieszkania za prawo człowieka. Ich celem jest tu uwidocznienie różnic pomiędzy ludźmi bezdomnymi a osobami zamieszkującymi wielkopowierzchniowe mieszkania. Wyznają oni zasadę, że prawdziwe potrzeby człowieka i jego prawa są ponad własnością prywatną. Miejscem mieszkania dla Squatersów są pustostany, które służą im także do tworzenia ośrodków kultury, w których odbywają się m.in. zajęcia artystyczne oraz edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla trudnej młodzieży, a także wernisaże,
  • Samowystarczalność – Freeganie podkreślają, że jedzenie jest darem wytworzonym przez naturę,
  • Ograniczanie pracy – polega na dążeniu do zmniejszenia lub wręcz redukcji konieczności zarabiania. Freeganie bowiem są opozycjonistami obecnego systemu ekonomii.

Polski freeganizm

W Polsce wśród freegan popularne jest również określenie „kontenerowiec”. Określenie to związane jest właśnie z ich sposobem zdobywania jedzenia, jakim jest tu „szperanie” w kontenerach. Freeganizm definiowany jest tu jako wyspecjalizowany styl życia.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *