23 grudnia, 2024
Uncategorized

Dziewczynka na ustach całego świata. Dokonała niezwykłego odkrycia

Mała dziewczynka zbadała coś, co dotychczas było poza zainteresowaniem naukowców. Obserwując zwyczaje dzierzbowronów znalazła zależność między zachowaniem ptaka a wyglądem jego ofiar. Wyniki jej badań zadziwiły uczonych z całego świata.

Niesamowity eksperyment

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, 8-letnia Emma obserwowała zachowania dzierzbowrona. Obserwacje prowadziła w Górach Błękitnych w paśmie górskim Nowej Południowej Walii w Australii. Namówiona przez mamę dziewczynka zaczęła baczniej przyglądać się zachowaniu ptaka. Był on agresywny względem ludzi i innych ptaków. Atakował ich, siadając na głowach i dotkliwie dziobiąc.

8-latka kontynuowała swoje obserwacje kilka kolejnych dni, notując wszystko skrupulatnie w dzienniku. Wspólnie z mamą sporządziła również ankietę. Zawarła w niej pytania, zdawałoby się, bez znaczenia. Pytała m.in. o wiek, wzrost, wagę, czy ewentualne obrażenia odniesione w wyniku ataku ptaka.

REKLAMA

\"\"

Ogromny odzew

Ankietę wypełniło 150 lokalnych mieszkańców, jednak mama dziewczynki zamieściła ją w mediach społecznościowych. Chciała powtórzyć badania córki na większej grupie osób. Po publikacji ankietę wypełniło łącznie 30 tys. osób z całego świata. Na jej podstawie dziewczynka i jej mama zauważyła pewne podobieństwo. Okazało się bowiem, że ataki dzierzbowronów nie są przypadkowe. Ptaki na cel wybierają najchętniej wysokich, dobrze zbudowanych mężczyzn z łysiną lub cienkimi włosami na czubku głowy.

Odkrycie Emmy zrewolucjonizowało spojrzenie naukowców na tę kwestię. Nikt do tej pory nie wiązał wyglądu atakowanych osób z zachowaniem ptaka. Ilość osób, które wzięły udział w ankiecie jest wystarczająca, żeby uznać badanie za wiarygodne.

Wielu wróży jej karierę naukowczyni

Idąc na fali sukcesu doświadczenia z ptakami, jej nauczyciel zachęcił dziewczynkę do wzięcia udziału w konkursie matematycznym. Pedagog był pewny, że nieszablonowy styl myślenia 8-latki zapewni jej zwycięstwo. Jak się okazało, miał rację, Emma pokonała wszystkich rywali w swojej kategorii wiekowej.

Imię dziewczynki pojawiło się na ustach naukowców całego świata, a cały eksperyment w przyszłości może okazać się jej przepustką do naukowej kariery.

Autorka: Sylwia Zaroślińska

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *