26 lipca, 2024
Inne Lifestyle

Dzień Pisma Ręcznego

pismo ręczne
\\\"\\\"

Dziś, kiedy komunikatory i telefony komórkowe stały się tak powszechnymi kanałami komunikacji, coraz rzadziej posługujemy się pismem ręcznym. W zapomnienie idą także papierowe notesy, czy chociażby pamiętniki.

Historia pisma ręcznego

Pierwszym w historii pismem było pismo obrazkowe. Za pomocą obrazków przekazywano sobie informacje. Rysowano także przedmioty. Do przekazywania wiadomości najczęściej służył kamień. Najbardziej powszechne były stosowane przez Egipcjan hieroglify. Charakteryzowały je przepiękne znaki koncepcyjne. Większość z nich widnieje na ścianach kapliczek oraz grobowców. Ich wytworem jest również pismo ludowe, które stanowi rodzaj alfabetu. Kolejnym popularnym rodzajem pisma były rękopisy, którymi posługiwali się Sumerowie. Powstawały one poprzez wytłaczanie symboli na glinie. Do tego celu służyły im spiczaste końcówki lasek.

Historia powstania pisma

Wielkie litery są wytworem starożytnych Greków. Pierwsze wielkie litery powstały w I wieku. Zostały one wyryte w kamieniu. Z kolei mniejsze litery stosowano m.in. do sporządzania notatek.

Kolejnym krokiem w rozwoju pisma ręcznego było wprowadzenie do użytku ptasiego pióra, za pomocą, którego sporządzano notatki najczęściej na papirusie lub trzcinie. Dało to początek powstawaniu pierwszych ksiąg oraz dokumentów. Najczęściej jednak zapisywano na nich treści religijne.

 W okresie od XII do XV wieku bardzo powszechne było pismo gotyckie. Bardzo istotnym wydarzeniem dla rozwoju tego rodzaju komunikacji stało się również wynalezienie druku w XV wieku. Wówczas zaczęły powstawać nowe czcionki. Tak skrybowie stali się mistrzami kaligrafii.

Wiek XVIII dał początek chrzcielnicy miedziorytowej, która zastąpiła chrzcielnicę drukarską. Tu do pisania wykorzystywano miękki i elastyczny pisak. To pozwalało na pisanie grubszych i cieńszych liter. Dzięki temu litery były bardziej ozdobne.

W XIX wieku nastąpił szybki rozwój prasy, Skrybowie zostali zastąpieni przez współczesnych kaligrafów.

Współczesna kaligrafia dysponuje bardzo ciekawą ofertą materiałów oraz narzędzi.

Dzień Pisma Ręcznego uchwaliła The Writing Instrument Manufactures Association. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na znaczenie oraz rolę pisma ręcznego. Jego data jest jednocześnie dniem urodzin Johna Hancocka. To on jako pierwszy podpisał Amerykańską Deklarację Niepodległości. John Hancock był jednym z sygnatariuszy. Zasłynął ze swojego charakterystycznego podpisu.

Zalety utrwalania pisma ręcznego

Pismo ręczne poprawia sprawność manualną, co jest kluczowe w rozwoju poznawczym. Kolejną zaletą oprócz doskonalenia czytania jest rozwój umiejętności językowych oraz zdolność myślenia analitycznego. Pismo ręczne pomaga także pobudzać aktywność mózgową, uczy samokontroli oraz dyscypliny. Ponadto wspiera pamięć i koncentrację. Pisanie ręczne pomaga eliminować błędy. Bowiem pisząc utrwalamy sobie zasady ortografii, gramatyki oraz interpunkcji.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *