26 lipca, 2024
Lifestyle

Dyskietki wciąż na topie

dyskietki wciąż są używane

Wydawać by się mogło, że dyskietki to już przeżytek. W końcu pojawiły się one na rynku aż 10 lat temu. Są jednak osoby, które pomimo upływu lat, wciąż z nich korzystają. Co ciekawe, nadal można je nabyć.

Pierwsze dyskietki pojawiły się już 10 lat temu. Były one skuteczne w przechowywaniu danych.

Dziś do zachowywania ważnych informacji zazwyczaj wykorzystujemy chmurę. Służą nam one również do pobierania plików ważących nawet kilkaset gigabajtów. Trudno jest więc wyobrazić sobie powrót do dawnych dyskietek.

Dyskietka i jej zalety

Dyskietka jest przenośnym nośnikiem magnetycznym. Ma niewielką pojemność, jednak mimo to umożliwia zarówno zapisywanie, jak i odczytywanie przechowywanych danych. Jego niewątpliwą zaletą jest jego fizyczność, która sprawia, że czujemy się „bezpieczni” wiedząc, że zawsze mamy dostęp do ważnych informacji oraz, że są one bezpiecznie ukryte.

Redakcja BBC wspomina o Espen Kraft, muzyku będącym jednocześnie internetowym twórcą, który wykorzystuje dyskietki do gromadzenia próbek stworzonych przez siebie melodii.

Czy dyskietka ma tylko zalety, czy także wady?

Jak wiadomo, wszystko ma swoje plusy i minusy. Taka dyskietka z pewnością ma wiele zalet, ale ma także swoją wadę. Konkretnie chodzi tu o trwałość tego nośnika. Jak wiadomo, wszystko się kiedyś psuje, także i taki nośnik może ulec uszkodzeniu, co w konsekwencji może spowodować utratę przechowywanych na niej danych. I to bez możliwości odzyskania ich.

Dyskietki wciąż dostępne na rynku

Tom Perskey jest amerykańskim biznesmenem. Prowadzi sklep internetowy, w którym wciąż można nabyć nieotwarte dotąd dyskietki. Zakup jednej 3,5 calowej dyskietki to koszt rzędu od 1 do 10 dolarów. Z jego sklepu korzystają nie tylko pasjonaci, ale także zwykli konsumenci przemysłowi „zakochani w starodawnych wynalazkach\”.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się dyskietki?

Co ciekawe, dyskietkami posługują się także pracownicy linii lotniczych. Tu wykorzystywane są one do aktualizowania programowania komputerów nawigacyjnych.

Z dyskietek korzystają także systemy rządowe oraz kolejowe. W Japonii dyskietki wykorzystywane są w firmach do przekazywania ważnych, rządowych dokumentów.

Szwajcarscy zwolennicy rozrywki retro obecnie pracują nad opracowaniem archiwum dyskietek zawierających gry video, jak również niezbędne do nich dane. Do tego wykorzystują oni używane nośniki. Zdarza się, ze podczas ich analizowania natrafiają na dane sprzed kilkudziesięciu lat.

Ponadto niektóre osoby prowadzą własne biznesy, które w swojej ofercie mają również sprzęty retro.

Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *