Czy często budzisz się w nocy, z trudem ponownie zasypiając po wizycie w łazience? Okazuje się, że wybór napojów spożywanych wieczorem może mieć znaczący wpływ na jakość naszego wypoczynku. Czego nie pić przed snem i dlaczego?
Niektóre napoje mogą działać moczopędnie, co sprawia, że często wstajemy do toalety w środku nocy. Dodatkowo mogą zaburzać nasz sen, utrudniając zasypianie. Dowiedzmy się, których napojów lepiej unikać późną porą, aby zapewnić sobie spokojny i nieprzerwany wypoczynek.
Unikaj picia kawy wieczorem
To, czego nie pić przed snem, nie dla wszystkich jest oczywiste. Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy z przyczyn swojej bezsenności. Tak naprawdę wystarczy ograniczyć spożywanie niektórych substancji, aby cieszyć się nieprzerwanym wypoczynkiem nocnym.
Choć wielu z nas uwielbia popijać kawę, wieczorne filiżanki mogą zakłócić sen. Kofeina zawarta w tym napoju może działać pobudzająco nawet kilka godzin po spożyciu. Utrudnia w ten sposób zasypianie i wpływa negatywnie na jakość snu. Osoby szczególnie wrażliwe na kofeinę powinny ograniczyć spożycie kawy jeszcze przed południem.
Herbata
Podobnie jak kawa, herbata może mieć działanie pobudzające, szczególnie w przypadku herbaty czarnej, yerba mate. Dlatego wypicie jej pod wieczór, zwłaszcza w większych ilościach, może utrudniać zasypianie i prowadzić do częstszego wstawania w nocy.
Czego nie pić przed snem i unikać w ciągu dnia?
Napoje zawierające dużo cukru, takie jak oranżady gazowane czy soki owocowe, nie tylko mogą szkodzić zdrowiu, ale także mogą przyczyniać się do nocnych wizyt w toalecie. Spożywanie tych napojów chwilę przed zaśnięciem może prowadzić do zwiększonego parcia na pęcherz w nocy, zakłócając sen.
Alkohol to prawdziwy wróg snu
Chociaż alkohol może początkowo wydawać się relaksujący, może prowadzić do częstszego oddawania moczu w nocy. To może zakłócić sen i prowadzić do częstszych przebudzeń. Poza tym alkohol może pogarszać jakość snu, utrudniając osiągnięcie głębokiej fazy snu REM.
Już wiesz, czego nie pić przed snem. Dla zapewnienia spokojnego i nieprzerwanego snu warto więc ograniczyć spożycie wyżej wymienionych napojów. Zamiast nich można sięgnąć po alternatywy, takie jak woda, kefir w niewielkich ilościach, sok wiśniowy, woda z cytryną i imbirem, a także ziołowe napary o właściwościach uspokajających. Nawodnienie organizmu przed snem może pomóc w zapobieganiu odwodnieniu i przyspieszyć proces detoksykacji ciała, co z kolei przyczyni się do lepszego snu i wypoczynku.
Autorka: Krystyna Kowalska
Fot. Canva