Cicha depresja jest równie niebezpieczna, jak depresja klasyczna. Choć jej zdiagnozowanie jest trudne, nie jest całkiem niemożliwe. Warto jednak zapoznać się z najbardziej charakterystycznymi objawami, a w razie ich zaobserwowania – reagować.
Z najnowszych danych WHO wynika, że z depresją zmaga się ok. 280 mln osób na świecie. W Polsce natomiast jest to aż 1,2 mln osób. Cicha depresja lub też tzw. maskowana depresja jest bardzo trudnym do zdiagnozowania zaburzeniem psychicznym. Objawy tej choroby mogą być łagodne, jednak ich zignorowanie może skutkować pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia chorego.
Depresja dotyka każdego bez względu na wiek czy płeć.
Cicha depresja – charakterystyczne zachowania
Cicha depresja staje się coraz bardziej popularna. Cierpienie w milczeniu, lub zapewnianie bliskich, że wszystko jest w porządku to jedne z jej objawów trudnych do zaobserwowania, gdyż nawet sam chory nie jest świadomy swojej sytuacji.
Pod maską uśmiechu
Osoba cierpiąca na cichą depresję często ma problem z nazwaniem przeżywanych emocji. Tu pojawia się maska w postaci uśmiechu.
Mimo iż zdiagnozowanie tego zaburzenia mogłoby się wydawać niemożliwe, jeśli znamy charakterystyczne zachowania, można to zrobić.
Cicha depresja – inne charakterystyczne zachowania
Osoby zmagające się z cichą depresją nierzadko z powodu niezdolności do okazywania emocji całkowicie rezygnują z udziału w życiu społecznym. Ponadto takie osoby unikają bardzo zatłoczonych miejsc. U osób młodocianych często pojawiają się wagary, natomiast osoby dorosłe zaczynają unikać chodzenia do pracy.
Dodatkowo pojawia się również utrata zainteresowania własnym hobby, co wiąże się niestety również z utratą tożsamości.
Kolejne niepokojące sygnały
Cicha depresja może mieć podłoże psychiczne, fizyczne lub emocjonalne. Wśród nich wyróżnia się:
- wahania wagi będące skutkiem niedojadania lub wręcz nadmiernego zajadania
- popadanie w nałogi
Oprócz tego mogą pojawić się także:
- kłopoty ze snem
- problemy z wypełnianiem codziennych czynności
- pracoholizm
- brak energii lub długotrwałe zmęczenie.
Jak reagować gdy zauważymy niepokojące objawy?
Jak już wspomnieliśmy, mimo iż objawy cichej depresji mogą być łagodnie, nie należy ich bagatelizować.
Warto w takim przypadku zadeklarować swoją pomoc np. poprzez znalezienie odpowiedniego specjalisty, który pomoże w zdiagnozowaniu problemu i dobraniu odpowiedniego leczenia.
Gdzie szukać pomocy?
W przypadku depresji warto także zgłosić się po pomoc do Centrum Wsparcia. Mogą to zrobić nawet bliscy osób chorych.
Anna Marciszewicz
Fot. Canva