23 grudnia, 2024
Podróże

Agroturystyka na Podlasiu. Gdzie warto się wybrać?

Białystok z lotu ptaka

Położone w północno-wschodniej Polsce Podlasie stanowi najmniej zurbanizowany region kraju. Bogata sieć jezior i rzek, malownicze widoki oraz obecność aż czterech Parków Narodowych na tym terenie przyciągają turystów gustujących w spokojnym wypoczynku na łonie natury.

Przybywające na Podlasie osoby bodajże najczęściej kierują się do położonej tutaj Puszczy Białowieskiej, by poobcować z zamieszkującymi ją majestatycznymi żubrami. Ciekawą atrakcję stanowi również położony w dolinie rzeki Biebrzy Park Narodowy. Jest on ostoją około wielu gatunków ssaków, ptaków, ryb, gadów, płazów i owadów.

Walory te składają się na przyrodniczy charakter Podlasia, który posiada ogromny potencjał do rozwoju między innymi agroturystyki, która ostatnimi czasy zaczęła rozwijać się w Polsce w szybkim tempie.

Czym jest agroturystyka?

Agroturystyka to podróże do terenów wiejskich, które obejmują zakwaterowanie, wyżywienie, aktywność fizyczną, a także w niektórych gospodarstwach, udział w pracach na roli. Polega ona głównie na wykorzystaniu walorów wiejskiego krajobrazu oraz zapewnieniu gościom atrakcji. Mogą to być na przykład udział w codziennych zajęciach w gospodarstwie, rzemiośle, tworzenie ludowej tradycji, obrzędach czy też przyrządzanie regionalnych posiłków.

Agroturystyka znana jest również jako wczasy pod gruszą, czyli wypoczynek w typowym gospodarstwie rolnym. Można obcować ze środowiskiem naturalnym i zwierzętami hodowlanymi. Jej celem jest także zatrzymanie mieszkańców na wsi, zapewnienie im miejsc pracy, tworzenie kultury wiejskiej poprzez rękodzieło czy też produkcja zdrowej żywności.

Co skrywa Podlasie?

Na podlaskie rolnictwo i gospodarstwa wiejskie decydujący wpływ ma położenie tego regionu. Słabe jakościowo gleby występujące na tym terenie spowodowały, iż rolnicy musieli dostosować kierunki swojej produkcji do tych mało sprzyjających warunków. Działalność tutejszych gospodarstw obejmuje głównie chów bydła mlecznego i mięsnego. Dlatego też turyści wybierający ośrodki agroturystyczne Podlasia mają okazję obejrzeć proces hodowli i uboju zwierząt na mięso.

Osoby mniej wytrzymałe na takie widoki, mogą znaleźć na podlaskiej wsi szereg różnych aktywności, którymi zagospodarują sobie czas pobytu w gospodarstwie. Podlasie posiada bogatą ofertę obiektów do uprawiania sportów wodnych oraz odbywania pieszych, konnych lub rowerowych wycieczek wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Można tu również skorzystać ze skoków spadochronowych, lotów balonem oraz zapewniających ogromną dawkę adrenaliny lotów widokowych.

Najlepsze miejsca do uprawiania agroturystyki na Podlasiu

Białystok

Przebywając na Podlasiu nie można również ominąć zwiedzania największych i najciekawszych ośrodków kulturalnych tego regionu. Jednym z nich jest Białystok. Turyści spędzający czas w gospodarstwach agroturystycznych znajdujących się w pobliżu tego miasta, mogą wybrać się na wycieczkę krajoznawczą. Białystok położony jest w sąsiedztwie trzech różnych krajów – Rosji, Ukrainy oraz Białorusi. To sprawia, iż miasto to jest zlepkiem różnych narodowości, wyznań i kultur. Osoby szczególnie zainteresowane podlaskimi wioskami mogą zwiedzić położone w mieście Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (wcześniej Białostockie Muzeum Wsi). Obiekt działa na zasadzie skansenu, który gromadzi budynki dawnej podlaskich wsi oraz wyroby rękodzieła ich mieszkańców.

Tykocin

Innym ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest Tykocin położony w Kotlinie Biebrzańskiej nad rzeką Narew. Miasto posiada tytuł Europejskiej Wioski Bocianiej. Przez jego teren przechodzi podlaski Szlak bociani obejmujący trzy Parki Narodowe położone w tym rejonie. Tykocin to także centrum kultury żydowskiej, której poświęconych zostało wiele wydarzeń organizowanych w tym mieście.

Białowieża

Białowieża jest jedną z największych wsi województwa podlaskiego. Dzięki znajdującemu się tutaj, wpisanemu na Listę UNESCO, Białowieskiemu Parkowi Narodowemu, ruch turystyczny w Białowieży jest dosyć wzmożony. Wieś posiada rozbudowaną bazę turystyczną, która obejmuje cztery hotele, zajazdy i pensjonaty, a także kilkadziesiąt kwater agroturystycznych. Oprócz możliwości zobaczenia na żywo mieszkających tutaj majestatycznych żubrów, turyści mogą zapoznać się wiejską kulturą. Warto zwiedzić między innymi skansen budownictwa drewnianego.

Krystyna Kowalska

Fot. UM w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *