Afganistan jest kojarzony z Talibami, ograniczeniem praw kobiet oraz zamachami. A gdybyśmy Wam powiedzieli, że wiele możemy nauczyć się od Afgańczyków – bylibyście zdziwieni, prawda?
Na wstępie należy zaznaczyć, że artykuł ten powstał w oparciu o relacje podróżników oraz zaprzyjaźnionego Afgańczyka, który jest przewodnikiem i który, jak się pewnie domyślacie, obawiałby się krytykować swój kraj.
Musicie jeszcze zdać sobie sprawę, że to, co przedstawiane jest w mediach nie zawsze musi być prawdą. Obecnie wiele narzędzi, udogodnień powoduje, że większość informacji przyjmujemy za pewnik, odrzucając inną narrację. Prawda jest jednak taka, że rzeczywistość jest subiektywna i zależy od punktu widzenia odbiorcy. To co dla jednych może być zniewoleniem, dla innych jest wolnością. Jak zatem ma się to do Afganistanu?
W tym momencie przeniesiemy się do, moim zdaniem, najbardziej pozytywnego aspektu „zacofanego” Afganistanu – form spędzania wolnego czasu. Jako że dostęp do alkoholu jest tam mocno ograniczony (Koran zabrania jego spożywania), młodzież i osoby dorosłe nie spotykają się w barach, a na łonie natury, najczęściej podczas pikników. Wiele miejsc jest właśnie przystosowanych do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Najczęściej spotkania odbywają się w miejscach widokowych. Dostęp do Internetu w Afganistanie jest również ograniczony, dlatego spotkania odbywają się bez telefonów komórkowych, co sprzyja byciu \\\”tu i teraz\\\”, a także faktycznym obcowaniu z ludźmi i naturą.
I w tym miejscu należy sobie zadać pytanie – kto jest w tym aspekcie bardziej wolny? My czy oni? Zachód czy Afganistan? Kto wydaje się bardziej zniewolony przez dostęp do używek oraz Internetu? Od jednego i drugiego znaczna część społeczeństwa zachodniego jest uzależniona.
Afgańska rzeczywistość i Talibowie
Od kiedy nastąpiło wycofanie wojsk amerykańskich, trzeba powiedzieć wprost – jest spokojniej. Ludzie nie obawiają się bomb i wybuchów. Obecnie większą ich obawą są trzęsienia ziemi. Budynki mieszkalne Afgańczyków najczęściej są wiekowe i niezbyt solidne, dlatego nawet przy delikatnych wstrząsach rozpadają się. To spędza im sen z powiek.
Talibowie w większości nie są wyedukowani. Na uwagę zasługuje fakt, że nie rozumieją pojęcia słowa „turysta”. Dla nich każda osoba podróżująca po Afganistanie jest postrzegana jako szpieg, szczególnie jeżeli używa np. mikrofonu. Także główne podejrzenia padają na dziennikarzy czy youtuberów.
Odkąd władzę przejęli Talibowie, kobiety mają mniej swobód, ale na ogół nie musza się zakrywać w całości, tak jak opisują to media. W sposób bardziej religijny podchodzi się do tej kwestii w wioskach. W stolicy Afganistanu, Kabulu można spotkać wiele kobiet z odkrytymi twarzami. Mogą one też studiować, jednak tylko na wybranych kierunkach.
Ciekawostki o Afganistanie
Chociaż mogłoby się nam wydawać inaczej, tak naprawdę niewielu mężczyzn w Afganistanie ma więcej niż jedną żonę. Głównym powodem jest to, że nie jest to kraj arabski, ale też mało kogo byłoby na to stać.
Piątek jest dniem świętym i tym dniu Afgańczycy nie pracują. Zarobkują natomiast w soboty i niedziele.
Afgańczycy bardzo chętnie goszczą turystów. Gościnność jest wpisana w ich tradycję, a także religię. Zazwyczaj zapraszają na herbatę, najczęściej zieloną, której nie powinno się odmawiać. Turyści są zachwyceni kuchnią afgańską. Szczególnie doceniają tamtejszy sposób przygotowania mięsa.
Mimo że w wielu serialach Afganistan jest przedstawiany jako kraj w którym każdy ma broń, rzeczywistość jest zgoła inna. Aby mieć dostęp do broni, trzeba mieć na nią pozwolenie.
Ciekawe miejsca do zwiedzenia
Prowincja Herat, która graniczy z Iranem, jest uznawana za najatrakcyjniejsze miejsce do zwiedzania. Jest to starożytne miasto i jedyne miejsce, które nie zostało zniszczone. Warto również zwiedzić Bamyan, w którym znajduje się piękne jezioro, a także ogromne posągi Buddy. Ciekawostką jest to, że Afganistan był kiedyś krajem, w którym praktykowano buddyzm. Częstym miejscem odwiedzanym przez turystów jest też stolica – Kabul. Mimo iż jest to bardzo zniszczone miasto, wiąż można w nim podziwiać długą historię.
Podsumowując, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy podróżowanie do Afganistanu jest bezpieczne – w szczególności dla kobiet. Według naszych źródeł nie ma ku temu większych przeciwskazań, należy jednak respektować tamtejsze zwyczaje – kobieta powinna mieć okryte ciało i włosy. Bezpieczniej jest też na pewno podróżować z przewodnikiem.
\\\”Wiesz czym jest dla mnie wolność? Brakiem strachu\\\”. Nina Simone
Jeżeli poszukujecie przewodnika na miejscu, podajemy adres mailowy – mohammad.dawrankhil@gmail.com
Autorzy: Daria Przystał, Natalia Jasińska
Fot. Mohammad Dawrankhil