18 grudnia, 2024
Inne

Tłusty Czwartek – krótka historia tradycji

Tłusty Czwartek to tzw. święto ruchome, a jego data zależy od daty świąt Wielkiej Nocy.  Tradycja ta została zapoczątkowana w czasach starożytnych i trwa do dziś. To jedno z najfajniejszych świąt. W tym dniu nie zwracamy uwagi na kilogramy, których nam przybywa.

Tłusty Czwartek jest powszechnie znanym polskim świętem. Święto to obchodzone jest na całym świecie. Jednak różnica tkwi w tradycjach. Jedni celebrują ten dzień zajadając się przepysznymi słodkimi pączkami, inni natomiast wolą np. faworki w niektórych regionach naszego kraju zwane chruścikami. Nie zawsze jednak są to słodkie przekąski. W tym dniu kalorie nie mają żadnego znaczenia.

Krótka historia Tłustego Czwartku

Początki tego dnia sięgają już czasów starożytnych, a konkretnie XVII w. Pierwotnie tradycja znana była głównie w miastach oraz na dworach. Na wsiach natomiast pojawiła się dopiero pod koniec XIX w. Znany był również przesąd, że tego, kto w Tłusty Czwartek nie zje pączka spotka niepowodzenie. Jak już wcześniej wspomniałam, ta wyjątkowo pyszna tradycja swoje początki ma już w starożytności. W tym dniu czczono odejście zimy i nadejście wiosny. Jednak pierwsze pączki nie były wcale słodkie.

Przysmaki Tłustego czwartku kiedyś i dziś

Najbardziej znaną i najczęściej kultywowaną polską tradycją w tym dniu jest spożywanie pączków z różnego rodzaju nadzieniem. Może to być dżem, marmolada lub budyń. Co kto woli. Dawniej nadzienie to stanowiła słonina, boczek lub mięso, a nieodłącznym dodatkiem do tego posiłku była wódka.

Tłusty Czwartek w Małopolsce

W regionie małopolski Tłusty Czwartek nazywany był combrowym. Według legendy nazwa pochodzi od nazwiska burmistrza Krakowa –  Comber. Możliwe, że była to postać fikcyjna przedstawiająca człowieka złego i surowego m.in. dla kobiet zajmujących się handlem na krakowskim rynku.

Mówiło się, że Comber ma umrzeć właśnie w Tłusty Czwartek. Aby uczcić dzień jego śmierci, przekupki urządzały huczne zabawy, podczas których przechodzący mężczyźni byli zmuszani do wspólnego tańca lub pozbycia się wierzchniej odzieży. Miała to być forma kary za krzywdy wyrządzone kobietom przez bezwzględnego Combra.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *