15 października, 2024
Zdrowie

Co to jest stan przedrzucawkowy i jak się objawia?

Stan przedrzucawkowy to poważna jednostka chorobowa, która może wystąpić w połowie ciąży (po 20 tygodniu). Kobiety, które go doświadczają, mogą mieć wysokie ciśnienie krwi, białko w moczu, obrzęki, bóle głowy, a także zmagać się z niewyraźnym widzeniem. Ten stan musi być leczony przez lekarza, ale zwykle ustępuje po porodzie. Poniżej wyjaśniamy, co to jest stan przedrzucawkowy.

Co to jest stan przedrzucawkowy? Charakterystyka i objawy

Stan przedrzucawkowy to poważny stan ciśnienia krwi, który rozwija się w czasie ciąży. Osoby, które go doświadczają często mają wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) i wysoki poziom białka w moczu (białkomocz). Przypadłość zwykle pojawia się po 20. tygodniu ciąży. Może również wpływać na inne narządy w ciele, a także być niebezpiecznym zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu (nienarodzonego dziecka). Z powodu tych zagrożeń stan przedrzucawkowy musi być leczony przez lekarza.

Kiedy masz stan przedrzucawkowy, twoje ciśnienie krwi jest podwyższone (powyżej 140/90 mmHg) i możesz mieć wysoki poziom białka w moczu. Schorzenie to obciąża serce oraz inne narządy, co może powodować poważne komplikacje. Stan przedrzucawkowy może również wpływać na dopływ krwi do łożyska, upośledzać czynność wątroby, nerek lub powodować gromadzenie się płynu w płucach. Białko w moczu jest natomiast oznaką dysfunkcji nerek.

Częstość występowania

Stan przedrzucawkowy to stan charakterystyczny dla ciąży, który komplikuje do 8% wszystkich porodów na całym świecie. Jest przyczyną około 15% przedwczesnych porodów (poród przed 37 tygodniem ciąży). Stan przedrzucawkowy może występować częściej u matek rodzących po raz pierwszy. Pracownicy służby zdrowia nie są jednak do końca pewni, jakie mogą być dokładne przyczyny schorzenia.

Wiele osób w czasie tego stanu nie ma żadnych objawów. Dla tych, którzy zauważą u siebie tę przypadłość, niektóre z pierwszych niepokojących symptomów to wysokie ciśnienie krwi, białko w moczu, a także zatrzymanie wody (może to powodować przyrost masy ciała i obrzęk). Inne objawy stanu przedrzucawkowego obejmują:

  • bóle głowy,
  • niewyraźne widzenie lub wrażliwość na światło,
  • ciemne plamy pojawiające się w polu widzenia,
  • ból brzucha po prawej stronie,
  • obrzęk dłoni i twarzy,
  • duszność.

Wiesz już, co to jest stan przedrzucawkowy. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące symptomy, nie zwlekaj. Ważne jest, aby jak najszybciej poinformować lekarza o wszystkich objawach występujących w ciąży. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że ma stan przedrzucawkowy, dopóki ich ciśnienie krwi i mocz nie zostaną sprawdzone podczas wizyty prenatalnej. Ciężki przebieg schorzenia może obejmować też:

  • nagłe nadciśnienie (ciśnienie krwi 160/110 mmHg lub wyższe),
  • zmniejszona czynność nerek lub wątroby,
  • płyn w płucach,
  • niski poziom płytek krwi (małopłytkowość),
  • zmniejszona produkcja moczu.

Jeśli Twój stan jest ciężki, konieczna jest wizyta w szpitalu celem wykonania dokładniejszych badań lub wcześniejsze wywołanie porodu. Twój lekarz może przepisać ci leki na nadciśnienie lub pomóc w rozwoju płuc twojego dziecka przed porodem.

Autorka: Krystyna Kowalska

Fot: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *