19 września, 2024
Inne Lifestyle

Odkryto planetę posiadającą „półkulę lawy”

\\\"\\\"

Nowo odkryta planeta pod względem wielkości bardzo mocno przypomina naszą Ziemię. Zaskoczyła naukowców, gdyż jej półkula wypełniona jest lawą. Astronomowie zauważyli ją w układzie z innymi znanymi planetami. Okazało się, że jest to kolejne bardzo gorące ciało niebieskie.

Odkryta planeta

Niedawno astronomowie odkryli egzoplanetę, która jest znana pod nazwą HD 63433 d. Okazuje się, że jest ona zablokowana pływowo. Oznacza to, że tak jak Księżyc okrąża inne ciało niebieskie tylko jedną stroną. Porusza się ona w ten sposób wokół swojej gwiazdy, nazwanej HD 63433 (TOI 1726). Owa egzoplaneta jest najmniejsza w całym swoim układzie. Prawdopodobnie też ma mniej niż 500 milionów lat. Obiekt jest najbliższym w stosunku do Ziemi i ma podobne do niej rozmiary.

Badania

Zespół astronomów przeanalizował dane dotyczące tego układu. Do swoich badań użyli informacji z satelity TESS. Wykrywa ona między innymi tranzyty, czyli przypadki, w których planeta przechodzi przez tarczę swojej gwiazdy względem obserwatora, przy czym blokując mały fragment świata gwiazdy. W tym układzie planetarnym astronomowie już wcześniej odkryli dwie planety. Badacze, by zobaczyć, co tam się jeszcze znajduje, pobrali dane i usunęli sygnały wcześniej odkrytych ciał niebieskich. Dzięki temu udało się im zaobserwować sygnał, którego wcześniej nie dało się zauważyć. Był to niewielki tranzyt, który powtarzał się co 4,2 dnia. Po dokładniejszych badaniach okazało się, że jest to trzecia, sporo mniejsza planeta.

Zablokowana pływowo planeta rozmiarem przypomina Ziemię. Gwiazda wcześniej wspomnianego układu jest prawie takiej samej wielkości jak Słońce.

W tym układzie mamy do czynienia z gwiazdą typu G tak jak nasze Słońce. Jednak HD 63433 d krąży bliżej swojej gwiazdy niż nasza. Okres obiegu wynosi tylko 4,2 dnia ziemskiego. Nowo odkryta planeta porusza się wokół swojej gwiazdy tylko jedną stroną. Z tego powodu jest bardzo gorącym ciałem niebieskim.

Cechy planety

Choć planeta i gwiazda we wspomnianym układzie są podobne z wyglądu do naszej Ziemi i Słońca, to jednak pod wieloma względami są zupełnie inne. Owe ciało niebieskie jest bardzo młodą planetą, która występuje w dość młodziutkim układzie. Sam układ planetarny jest 10 razy młodszy od naszego. HD 63433 d ma zaledwie 400 milionów lat. Nasz Wszechświat z kolei liczy 4,4 miliarda lat.

 Wspomniany obiekt leży znacznie bliżej swojej gwiazdy – aż 8 razy bliżej w stosunku do Słońca niż Merkury. Przez to najbardziej oświetlona strona planety może osiągnąć temperaturę do 1257 stopni Celsjusza. Ze względu na małą wielkość, bliskie położenie względem swojej gwiazdy oraz wysokie temperatury, prawdopodobnie nie posiada zbyt gęstej atmosfery. 

„Te wysokie temperatury są porównywalne ze światami lawy, takimi jak CoRoT-7b i Kepler-10b, a zespół odpowiedzialny za to odkrycie uważa, że strona dzienna planety może być »półkulą lawy«.

Nowo odkryta planeta ze względu na wcześniej wspomniane cechy jest interesującym kandydatem do dalszych badań. Dalsze prace astronomów nad tym ciałem niebieskim mogą potencjalnie ujawnić więcej danych dotyczących ciemnej półkuli oraz ewentualnej atmosfery planety. „Jak zauważono w tym badaniu, młode planety podobne do Ziemi stanowią istotne laboratoria, które kwestionują dominujące teorie dotyczące powstania i ewolucji planet”. Bardzo możliwe, że dalsze badania pozwolą odkryć funkcjonowanie planet we Wszechświecie. Miejmy nadzieję, że tak się stanie, gdyż dzięki temu będzie nam łatwiej zrozumieć zmiany na naszej Ziemi.

Autor: Patrycja Żero

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *