19 września, 2024
Wydarzenia

Zjednoczenie Ukrainy

święto na ukrainie
\\\"\\\"

22 stycznia nasi sąsiedzi obchodzą swoje narodowe święto. O wydarzeniach, które doprowadziły do ustanowienia Dnia Jedności poniżej.

Akt Zjednoczenia

22 stycznia 1919 roku miało miejsce uroczyste ogłoszenie zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. W rocznicę tego dnia nasi sąsiedzi obchodzą Dzień Jedności Ukrainy.

Tymczasowy Robotniczo – Chłopski Rząd Ukrainy

28 listopada 1918 roku utworzono marionetkowy sowiecki rząd Ukrainy. Zwrócił się on o pomoc wojskową do Moskwy. 3 stycznia 1919 r. Armia Czerwona zajęła Charków, a w lutym Kijów, tworząc Niezależną Ukraińską Sowiecką Republikę Socjalistyczną. Rozpoczął się czerwony terror.

Już w listopadzie 1918 r. Ukraińska Partia Narodowo – Demokratyczna złożyła do władz URL wniosek o podjęcie starań mających na celu połączenia obu republik. 1 grudnia 1918 r. w Fastowie doszło do zawarcia przedwstępnego układu o zjednoczeniu. 3 stycznia 1919 RM Ukraińska Rada Narodowa podjęła w Stanisławowie uchwałę o scaleniu ZURL i URL. Jeszcze w styczniu zwołano Kongres Pracy Ukrainy, który zatwierdził Akt Zjednoczenia i przekazał władzę w ręce Dyrektoriatu URL.

Ukraińska Republika Ludowa i rozejm w wojnie z Polską

22 stycznia 1919 roku na placu Sofijskim w Kijowie ogłoszono zjednoczenie ZURL i URL w Ukraińską Republikę Ludową. Walcząc na dwóch frontach Ukraińcy zmuszeni byli podpisać rozejm z Polską, co nastąpiło 16 czerwca 1919 r. we Lwowie. 30 sierpnia 1919 roku wojska URL odbiły Kijów z rąk Rosjan.

21 stycznia 1999 roku prezydent Leonid Kuczma podpisał dekret na mocy, którego dzień 22 stycznia ustanowiono ukraińskim świętem narodowym.

Tradycji obchodzenia Dnia Jedności nie przerwała nawet tocząca się na Ukrainie wojna. Święto stało się symbolem niezłomnego pragnienia Ukraińców do utworzenia niezależnego i zjednoczonego państwa.

Z okazji Dnia Jedności życzymy naszym ukraińskim sąsiadom dużo siły, wytrwałości, niesłabnącej nadziei na lepsze jutro, wolności, suwerenności, a nade wszystko upragnionego pokoju.

Autor: Piotr Zarośliński

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *