18 września, 2024
Wydarzenia

Perspektywy 2024. Crème de la crème polskich szkół średnich

najlepsze licea w Polsce
\\\"\\\"

Za nami prestiżowa Gala Finału XXVI Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024. Poniżej ranking najbardziej prestiżowych szkół.

Najbardziej prestiżowe szkoły w Polsce

Już po raz 26 Perspektywy opublikowały na swoich stronach internetowych ranking najlepszych szkół średnich w naszym kraju. Uroczysta gala finałowa odbyła się 11 stycznia o godzinie 11:30 w siedzibie Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, a jej transmisja była dostępna w serwisie YouTube. Reprezentanci zwycięskich placówek edukacyjnych odebrali dyplomy z rąk minister edukacji Barbary Nowackiej.

Wybierając najlepsze placówki w poszczególnych latach kierujemy zawsze się tymi samymi kryteriami. Są to obiektywne i mierzalne dane pochodzące z zewnętrznych źródeł. Należą do nich: baza Systemu Informacji Oświatowej, dane dotyczące wyników egzaminów maturalnych z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych.

Zasady rankingu ustaliła powołana w tym celu kapituła. W tym roku w jej skład weszli: przedstawiciele uczelni, Komisja ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz przedstawiciele głównych komitetów rankingowych. Ich przewodniczącym był prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Perspektywy 2024. Kryteria wejścia do rankingu

Tegoroczny ranking zbudowany został na podstawie wyników 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246 zgłoszonych) i 1231 techników (spośród 1755). Spełnienie poniższych warunków było konieczne do zakwalifikowania się:

  • szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało min. 12 maturzystów;
  • szkoły ze średnim wynikiem z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo nie były niższe niż 0,75 średniej w całym kraju.

Kapituła wzięła pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, jak i wyniki egzaminów zawodowych.

Zestawienie skierowane jest do rodziców, ale przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki edukacji. Zapoznanie się z listą najlepszych placówek jest niewątpliwie znakomitą wskazówką w wyborze kolejnego etapu nauki. Od tej decyzji bowiem zależy ich przyszłość.

Pierwsza 10-tka liceów i techników w Polsce

W kategorii Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2024 pierwsze miejsce zajęło XIV L.O. im. Stanisława Staszica w Warszawie. Zaraz pod nim znalazło się V L.O. im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Podium zamyka XIII L.O. w Szczecinie.

Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących zdominowały placówki z Warszawy. Pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: XIV L.O. im. Stanisława Staszica w Warszawie, IX L.O. im. Klementyny Hoffmanowej oraz 2 Społeczne L.O. z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO. Czwarta pozycja należy do I Społecznego L.O. im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Na ostatnim uplasowało się VIII L.O. im. Władysława IV w Warszawie.

Podium zestawienia Ogólnopolskiego Rankingu Techników otwiera Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Środkowe miejsce przypadło Technikum Mechatronicznemu nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie. Stawkę zamyka Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie.

Najlepsze technika w Rankingu Maturalnym Techników reprezentowały: Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie, Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie oraz Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

W rankingu Szkół Olimpijskich najlepsze okazały się: XIV L.O. im. Stanisława Staszica w Warszawie, XIII L.O. w Szczecinie oraz V L.O. im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Podium liceów w naszej stolicy należy do: XIV L.O. im. Stanisława Staszica w Warszawie, 2 Społecznego L.O. z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO oraz VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV.

Zwycięskie placówki – Kujawy, Pomorze, Lubelszczyzna, woj. lubuskie, łódzkie i małopolskie

Przyjrzymy się najlepszym placówkom edukacyjnym w poszczególnych województwach. W województwie dolnośląskim prym wiodły szkoły średnie we Wrocławiu – L.O. nr III im. Adama Mickiewicza i Technikum nr 10 im. Fryderyka Joliot-Curie.

Kujawy i Pomorze wybrały na swoich czempionów Uniwersyteckie L.O. w Toruniu i Technikum Elektroniczne nr 7 im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Natomiast na Lubelszczyźnie najlepsze okazały się: Prywatne L.O. im. Królowej Jadwigi w Lublinie oraz Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie.

Województwo lubuskie reprezentowały placówki w Zielonej Górze: 1 L.O. im. Edwarda Dembowskiego i Technikum nr 1 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 “Budowlanka”.

W województwie łódzkim bezkonkurencyjne były I L.O. im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie.

Ranking w Małopolsce zdominował Kraków. Region reprezentowały V L.O. im. Augusta Witkowskiego oraz Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej.

Wyniki w województwach: mazowieckim, opolskim, podkarpackim i podlaskim

Mazowieckimi najlepszymi placówkami okazały się stołeczne XIV L.O. im. Stanisława Staszica i Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego.

Na Opolszczyźnie podium zajęły Publiczne L.O. nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Publiczne Technikum nr 5 w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki.

W województwie podkarpackim zwycięzcami zostały I Społeczne L.O. im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu oraz Technikum nr 6 w Zespole Szkół Elektronicznych w Rzeszowie.

Tytuł czempionów województwa podlaskiego przypadł II L.O. im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku i Technikum Elektrycznemu w Zespole Szkół Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku.

Perspektywy 2024. Czempioni w województwach: pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim

W województwie pomorskim najlepszymi okazały się III L.O. z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz Technikum Łączności nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Śląsk zdominowały V L.O. w Bielsku-Białej i Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju.

W województwie świętokrzyskim bezkonkurencyjne były L.O. im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach oraz Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowej.

Na Warmii i Mazurach brylował Olsztyn. Reprezentowały go Uniwersyteckie XII L.O. im. Marii i Georga Dietrichów oraz Technikum nr 8 w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących im. Jędrzeja Śniadeckiego.

Podobnie było w Wielkopolsce, gdzie najlepiej wypadł Poznań. Najlepsze liceum i technikum w województwie to VIII L.O. im. Adama Mickiewicza i Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego.

Szczecińskie szkoły okazały się natomiast najlepsze w województwie zachodniopomorskim. Na podium znalazły się XIII L.O. oraz Technikum Informatyczne.

Pełną listę najlepszych placówek możecie znaleźć na poniższych stronach:

https://2024.licea.perspektywy.pl/2024/rankings

https://2024.technika.perspektywy.pl/2024/rankings

https://perspektywy.pl/portal/

Autorka: Sylwia Zaroślińska

Fot. Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *