Sport

Batalie z Farerami. Nasze ostatnie potyczki z reprezentantami Wysp Owczych

piłka ręczna 2024
\\\"\\\"

Polacy zakończyli swój udział w finałach mistrzostw Europy w piłce ręcznej. W ostatnim, trzecim meczu tych zmagań pokonali Wyspy Owcze po ciężkiej przeprawie 32:28 i zajęli trzecie miejsce w grupie. W ataku tym razem, na otarcie łez, brylowali Szymon Sićko i Kamil Syprzak. Ale i tak nie było łatwo. Ostatnio na drodze reprezentacji Polski, także w piłce nożnej, kilka razy stawali właśnie Farerzy.

W ostatnim meczu ME w piłce ręcznej nasi reprezentanci starli się z Wyspami Owczymi. Do przerwy był zaskakujący remis 15:15. Polacy mogli prowadzić po pierwszej połowie, ale stało się inaczej, ponieważ Jakub Szyszko nie trafił po przejęciu do pustej bramki, piłka odbiła się od słupka. Później 26:26 było 10 minut przed końcem rywalizacji. Jednakowoż przede wszystkim Sićko i Syprzak przeciwstawili się Farerom, co dało naszym szczypiornistom kilkubramkową przewagę. Ostatecznie Polska wygrała 32:28.

Farerzy i… wikingowie

Wyspy Owcze, określane także Wyspami Farerskimi, to autonomiczne terytorium Danii na Oceanie Atlantyckim, zamieszkane przez ok. 53 tys. ludzi, z własnym rządem i parlamentem. Jest to archipelag wulkaniczny, na który składa się 18 niewielkich wysepek. Swoje miejsce na ziemi znalazł tam lud Farerów, którego dzieje sięgają czasów… wikingów. A zatem, patrząc na populację, dochodzimy do wniosku, że w tamtejszym sporcie jest garstka zapaleńców, pasjonatów, którzy kochają różne dyscypliny. W poniedziałek stawili czoła polskim piłkarzom ręcznym, a kilka miesięcy wcześniej naszym futbolistom.

Nauczyciel, diler w salonie samochodowym, woźny, budowlaniec, elektryk przed meczem piłkarskim Polski z Wyspami Owczymi Radosław Nawrot z Interii wymieniał zawody wykonywane przez Farerów. Zaznaczmy, że jego intencją nie było wykpienie amatorów, lecz wyrażenie podziwu. Mimo bowiem, że realizują się oni w różnych profesjach, znajdują czas i zapał, by grać także w piłkę, nierzadko przeciwko znanym postaciom w światowym futbolu.

Lewandowski cieszył się po golu strzelonym amatorom

Przypomnijmy, że niedawno w Warszawie na Stadionie Narodowym nasza futbolowa reprezentacja pokonała Wyspy Owcze zaledwie 2:0. Co więcej, pierwszego gola Robert Lewandowski, który skompletował wówczas dublet, strzelił dopiero w 73. minucie. Dodajmy, że napastnik Barcelony trafił do siatki z rzutu karnego, bo Farerzy mieli pecha i jeden z nich zagrał ręką we własnej szesnastce. Po meczu niektórzy nawet uważali, że cieszynka Lewego po strzeleniu gola przeciwko Farerom, jakże ekspresyjna, była nie na miejscu, ponieważ naprzeciwko naszych graczy stanęli de facto półamatorzy.

W rewanżu Polska także była górą, wygrała skromnie 2:0. Był to debiut Michała Probierza w roli selekcjonera reprezentacji. W tamtym spotkaniu nie czekaliśmy do końcowej fazy rywalizacji na otwarcie wyniku, bowiem już w 4. minucie rewelacyjnie spisujący się w lidze tureckiej Sebastian Szymański umieścił piłkę w bramce rywali, natomiast w kolejnych minutach już nie było żadnego spacerku. Farerzy nawet kilkakrotnie zbliżyli się do pola karnego Polaków, a wynik ustalił w 65. minucie Adam Buksa.

Rzecz w tym, abyśmy docenili skromnych Farerów, którzy zapewniają fanom sportu odrobinę, a pewnie nawet nieco więcej romantyzmu, pozytywnych emocji. Pokazują, że kopciuszek może postawić się większemu, znacznie więcej znaczącemu w świecie sportu przeciwnikowi. To musi być duża przyjemność, gdy realizuje się pasję i gra się przeciwko być może swoim idolom.

Zaznaczmy też, że Wyspy Owcze coraz rzadziej są gromione przez silne europejskie drużyny. A wbrew pozorom demolki w futbolu nie odeszły do lamusa. Przypomnijmy choćby, że kilka miesięcy temu Francja nie okazała litości Gibraltarowi i wygrała 14:0! Wyniki o podobnej skali zdarzają się też choćby reprezentacji San Marino. Jednak Farerzy, przynajmniej w ostatnich latach, nie dają sobie w kaszę dmuchać i swoją postawą zaskarbili sobie sympatię także wielu Polaków.

Autor: Bartłomiej Najtkowski