24 grudnia, 2024
Wydarzenia

“Archeologiczne sensacje” 2023 rozstrzygnięte

archeologiczne sensacje
\\\"\\\"

Wyniki konkursu “Archeologiczne sensacje” 2023. Szczegóły poniżej.

Podziękowanie dla polskich odkrywców i pasjonatów

Promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego to cel jaki przyświeca czasopismu “Archeologia Żywa” w organizacji plebiscytu “Archeologiczne sensacje”. Polscy badacze prowadzą całą masę badań nie tylko w kraju, ale i za granicą. To również doskonała okazja do tego, by podziękować im za ich pracę.

W ramach konkursu prezentowane są odkrycia z całego świata, a najwięcej uwagi poświęca się znaleziskom z terenu Polski. Każde z nich jest kawałkiem historii, który przybliża nas do lepszego zrozumienia przeszłości.

Tegoroczni laureaci “Archeologicznych sensacji”

  • Kategoria “Skarb”: odkrycie XIII- wiecznego skarbu monet (brakteatów) w Szprotawie.
  • Kategoria “Popularyzacja”: badacze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za upowszechnianie wiedzy o prowadzonych przez siebie wykopaliskach na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Pniu.
  • Kategoria “Premiera”: film dokumentalny “Berło z brązu. Symbol zmiany cywilizacyjnej.” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego.
  • Kategoria “Projekt”: “Bioregion Biebrza. Rzeka i człowiek” realizowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Biebrzański Park Narodowy, Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
  • Kategoria “Książka”: “Miała strój bogaty, malowany w różne kwiaty” autorstwa Karoliny Czonstke-Świątkowskiej.
  • Kategoria “Co cytować?”: publikacja zespołu prof. Marka Figlerowicza na temat DNA mieszkańców obecnych terenów Polski w I tysiącleciu naszej ery w “Genome Biology”. Wywołała ona wielkie poruszenie w temacie pochodzenia Słowian i Piastów.

Najlepszą wystawą uznano “Szyfrodziewczyny”, eksponowaną w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Prezentuje ona kobiecy wkład w dziedzinę kryptologii, matematyki i informatyki.

Najciekawszym znaleziskiem roku uznano kostkę do gry, datowaną na dwa tysiące lat, odkrytą w Samborowicach podczas badań pod nadzorem Jacka Soidy (kustosz działu archeologii w Muzeum Śląskim) i dr Przemysława Dulęby (Uniwersytet Wrocławski).

Najbardziej interesującym podkryciem zagranicznym ogłoszono XIII-wieczne malowidła w Starej Dongoli w Sudanie. Tutaj gratulacje należą się zespołowi prof. Artura Obłuskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Najważniejsze znalezisko w Polsce w roku 2023 to odkrycie średniowiecznej drogi pod asfaltem w Łeknie. Dokonali tego archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, pod kierownictwem Marcina Krzepkowskiego.

Głosowanie i jury

Cztery tysiące internautów wzięło udział w głosowaniu na finalistów wskazanych przez jury. W jego skład weszli: dr Radosław Biel (redaktor naczelny “Archeologii Żywej), Andrzej Daczkowski (redaktor naczelny “Odkrywcy”), Szymon Zdziebłowski (dziennikarz National Geographic Polska), oraz blogerka Anna Jankowiak (“Wiedźma od wiedzy”).

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy nie zatracenia namiętności do obcowania z przedmiotami, które widziały o wiele więcej niż dane będzie nam kiedykolwiek zobaczyć oraz dalszych spektakularnych odkryć.

Autor: Piotr Zarośliński

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *