19 września, 2024
Polityka

Wielka rewolucja w polskim szpitalu. Ministerstwo zdrowia zapowiada zmiany

zmiany w szpitalach
\\\"\\\"

Posiłki w szpitalach, to temat, który wzbudza w Polakach wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że są mało wartościowe i niesmaczne. Czy potrzebne są zatem zmiany w podejściu do żywienia chorych?

Pewnie wielu z Was wie, jak wyglądają i z czego składają się posiłki podawane pacjentom w polskich szpitalach. Oprócz tego, że są mało wartościowe i niesmaczne , to w dodatku swoim wyglądem nie zachęcają do ich spożycia. Jest jednak szansa, że już wkrótce może się to zmienić. A wszystko za sprawą dopłat z NFZ, bowiem fundusz będzie dopłacać po 25,62 zł do każdego posiłku dla pacjenta. Zmiany te dotyczą jednak wyłącznie pacjentów szpitali biorących udział w pilotażowym programie „Dobry posiłek w szpitalu”, opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Program „Dobry posiłek w szpitalu”

Program „Dobry posiłek w szpitalu” dotyczy dopłat do posiłków dla pacjentów. Szpital objęty tym programem otrzyma dziennie po 25,62 zł dopłaty do kwoty przeznaczonej na posiłek dla każdego pacjenta. Posiłki mają być bardziej odżywcze, z większą ilością owoców i warzyw. Do menu wprowadzono również większe ilości soków i napojów fermentowanych. A co najważniejsze, posiłki będą wspomagały rekonwalescencję pacjenta. A nad wszystkim będzie czuwał zatrudniony przez szpital dietetyk. Taka kontrola ma na celu przede wszystkim poprawienie jakości żywienia oraz szybszy i łatwiejszy dostęp do porad związanych z żywieniem. Stąd edukacyjny charakter programu. Pacjenci pod okiem specjalisty mogą dowiedzieć się o zasadach prawidłowego żywienia, a nawet zmienić dotychczasowe nawyki. Akcja „Dobry posiłek w szpitalu” wstępnie została zaplanowana na rok, a jej zakończenie przewidziane jest na czerwiec 2024.

Warunki udziału w programie

Obecnie w Polsce do tego programu zostały zakwalifikowane 563 szpitale. Mamy jednak nadzieję, że będzie ich coraz więcej. Oto warunki, jakie należy spełnić: 

  • Zatrudnienie dietetyka, który po zapoznaniu się z historią pacjenta, zobowiązany będzie do ułożenia planu konkretnej tygodniowej diety odpowiedniej do potrzeb żywieniowych chorego
  • Obowiązek zamieszczania na stronie szpitala fotografii serwowanych posiłków.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *