19 września, 2024
Wydarzenia

Wystawy i obiekty, które warto zobaczyć. Wielkopolska, grudzień 2023 r. i styczeń 2024

wystawy 2024
\\\"\\\"

Sztukę w stolicy Wielkopolski można zobaczyć pod różnymi postaciami. Są to np.: wystawy malarstwa przedmiotów użytkowych designu. Warto śledzić wydarzenia w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, muzeum archeologicznym, muzeum sztuk użytkowych, czy innych instytucjach poświęconych kulturze. Za ich przyczyną można przenieść się do wydarzeń przeszłości, odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące teraźniejszości oraz rozmyślać nad przyszłością. Pod Poznaniem znajduje się wiele obiektów wartych uwagi. Przedstawiamy kilka propozycji.

Wystawa finałowa całorocznego projektu Oblicza gotyku

2023-10-21 (sobota) – 2023-12-31 (niedziela)
Sali multimedialna, Rezerwat Archeologiczny Genius loci, ul. ks. Posadzego 3, Poznań

Zaprezentowane zostały na niej fotografie artystyczne wybranych zabytków architektury gotyckiej z terenu Europy ze szczególnym uwzględnieniem całego bogactwa składającego się na pojmowanie katedry jako ważnych, nierozerwalnych elementów z dziedziny teologii, sztuki i architektury. Ekspozycja podąży śladem słów historyka filozofii Étienna Gilsona: \\\”… wiara wzniosła średniowieczne katedry. To prawda, lecz sama wiara niczego by nie wzniosła, gdyby nie było budowniczych. Chociaż jest prawdą, że fronton katedry Notre-Dame jest wzlotem duszy ku Bogu, to jednak jest on również dziełem geometrii. Trzeba znać geometrię, by wznieść budowlę, która będzie aktem miłości\\\”. Zobaczymy strukturę katedry jako niezwykłe dzieło odzwierciedlające ówczesną wiedzę o kosmosie – dwie wieże \\\”słoneczna\\\” i \\\”księżycowa\\\”, przepiękne rozety, labirynt, trójnawowość, transept, wieniec kaplic. Katedra w swojej logiczności (wpływ tradycji Arystotelesa), geometryczności (nauka grecka i arabska) odzwierciedla logikę – uporządkowania świata.

Bilety do Rezerwatu Genius Loci zaczynają się od 10 zł ulgowy i 15 zł normalny

Van Gogh Multi-Sensory Exhibition Poznań

2023-09-16 (sobota) – 2024-01-28 (niedziela)
10:00-20:00
Hala 1 MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie), ul. Głogowska 14, Poznań

VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition to najbardziej innowacyjna forma doświadczania sztuki! Prace słynnego artysty zaprezentowane będą dzięki technologii Digital Art 360, która przeniesie widzów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 będzie można zobaczyć setki dzieł i dosłownie zanurzyć się w świecie obrazów. Wszystkie prace artysty wyświetlane będą jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Ściany wokół oraz podłoga przemienią się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości malarza.

Program wystawy skupi się również na listach Van Gogha do jego brata Theo. Korespondencja braci stała się bowiem nie mniej ważna niż malarstwo Vincenta. W szczerych tekstach odzwierciedlał on swoje poglądy na świat i samego siebie. Dzięki tym treściom możemy poznać dokładniej jego życie z oryginalnego źródła. Listy są niewątpliwie świadectwem talentu literackiego Vincenta. Cały cykl wizualny wystawy zostanie wzbogacony nastrojową, odpowiednio dobraną muzyką oraz głosem aktora Roberta Gulaczyka, który to wcielił się w postać Van Gogha w znanym polskim filmie z 2017 r. Wszystko to wprowadzi nas w wewnętrzny świat VAN GOGHA i udoskonali wrażenie nowoczesnego obcowania ze sztuką, pozwoli lepiej docenić kunsztowny styl malarski VAN GOGHA. Pozwoli nam to także przenieść się do Holandii, Paryża, Arles, Saint-Rémy de Provence oraz Auvers-sur-Oise. Tam bowiem powstawały jego największe arcydzieła.

Bilety w cenie 50zł (szkolny/niepełnosprawny), 60zł (ulgowy), 70zł (normalny), 180zł (rodzinny).

Wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2023 – Miłość Ojca

Muzeum Archidiecezjalne – Akademia Lubrańskiego, ul. J. Lubrańskiego 1, Poznań

\\\”Miłość Ojca\\\” – to temat tegorocznej edycji konkursu. Proponujemy spojrzenie na Boże Ojcostwo, w różnych jego odsłonach: ojcostwo Boga Stwórcy, Boga Izraela, Boga jako Ojca Jezusa Chrystusa, Boga jako Ojca wszystkich ludzi oraz indywidualnie każdego z nas. Podstawą ujęcia i przedstawienia tego tematu powinno być Pismo Święte i nauczanie Kościoła.

Co to jest sztuka sakralna?

Jaka jest kondycja współczesnej sztuki sakralnej? Czy może posługiwać się językiem sztuki współczesnej? Konkurs powstał z poczucia niedosytu, braku dobrej jakości nowej sztuki w polskich kościołach, z potrzeby poszukiwania nowych twórców gotowych tworzyć dzieła wysokiej jakości inspirowane Biblią i duchowością chrześcijańską, dzieł, które mogłyby znaleźć się w przestrzeni sakralnej i służyć modlitwie. Jednym z zadań konkursu jest też kształtowanie przestrzeni dyskusji. Dotyczyć ma ona tego czym jest sztuka sakralna i jakie zadania powinna spełniać. Zapraszamy artystów do aktywnego poszukiwania nowego języka sztuki sakralnej.

\\\"\\\"

Wstęp wolny.

Wystawa czasowa – Kościół MNP – perła gotyku…

2023-03-24 (piątek) – 2023-12-31 (niedziela)
Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim, Poznań

Kościół MNP – perła gotyku na poznańskiej wyspie katedralnej.

Wystawa opowiada o najstarszym poznańskim kościele, jego burzliwej historii, unikatowej architekturze, o miejscach, które widać na pierwszy rzut oka i o tych na co dzień niedostępnych. Kościół Najświętszej Marii Panny to rzadki okaz zachowanej niemal bez późniejszych ingerencji budowli gotyckiej. Wybudowany został przez jednego z najwybitniejszych budowniczych średniowiecza lub jego następców. Mimo różnych komplikacji, powstałych najpewniej jeszcze w czasie budowy, przetrwał najazdy wrogich armii. Niestraszne mu były również niechęć urzędników i katastrofa budowlana, aby po dziś dzień zachwycać swoją ciekawą bryłą. Po zakończeniu prac konserwatorskich kościół został udostępniony i można go odwiedzać w tygodniu (oprócz poniedziałków) w godzinach pracy Rezerwatu Archeologicznego Genius loci (10:00-16:00) i w weekendy. Wstęp do kościoła jest bezpłatny.

Wystawa \\\”Kościół NMP. Perła gotyku na poznańskiej wyspie katedralnej\\\” jest częścią projektu \\\”Oblicza gotyku\\\” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego\\\”. Wstęp wolny.

Wystawa czasowa – Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną.

2023-10-20 (piątek) – 2024-04-07 (niedziela)
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9

Wystawa Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną od 20 października wkracza w przestrzeń Galerii Sztuki Średniowiecznej MNP, by tymczasowo odmienić jej jednolitą strukturę. Przedstawia ona wybrane zagadnienia z dziedziny sztuki, które łączą prace artystek i artystów współczesnych z zabytkami średniowiecznymi. Dzieła odległe od siebie czasowo w przestrzeni wystawy inicjują dialog, który sprawia, że dystans między nimi się zaciera.

Ekspozycja dzieł sztuki współczesnej w kontekście Galerii Sztuki Średniowiecznej nie stanowi prezentacji praktyk artystycznych odnoszących się bezpośrednio do kultury wieków średnich. Przeciwnie, prace te zanurzone są w teraźniejszości, opowiadają o aktualnych problemach, które wszystkich nas dotyczą i przejmują, jak postępująca degradacja planety, trwające wojny, przebodźcowanie technologiczne i informacyjne. Część prac to swoiste manifesty feministycznej siły. Wprawić w konsternację mogą natomiast dzieła zwracające uwagę na zjawisko będące domeną współczesności – usunięcie ze sfery społecznej widzialności ciał pozbawionych życia. Powiadaczami zostały również prace dotykające uniwersalnych prawd i dylematów towarzyszących ludzkiej egzystencji. Głównie takich jak przemijanie i żal po starcie bliskiej osoby. Inne natomiast przywołują czasy lub historie biblijne, które w wiekach średnich kształtowały zbiorową wyobraźnię. Stawiały przed ówczesnymi twórcami wyzwanie dobitnego oddania słów przekazanych przez święte księgi chrześcijaństwa w medium rzeźby czy obrazu.

Do wstępu na wystawę upoważnia bilet na ekspozycję stałą:

  • Cena biletu normalnego: 12,00 zł
  • Cena biletu ulgowego: 8,00 zł
  • Bilet dla uczniów i studentów do 26 r.ż.: 1 zł

Dzieci do 7 r.ż: bezpłatnie

Atrakcje dla dzieci –  Dziekanowice

Ciekawostką nie tylko dla najmłodszych są niewątpliwie żywe zwierzęta gospodarskie, które można spotkać w wielu zagrodach.
Praktycznie co miesiąc skansen ożywa, w poszczególnych chatach pracownicy w strojach chłopskich smażą powidła, pieką chleby, gotują korbola.

Skansen w Dziekanowicach jest integralną częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które znajduje się dosłownie kilka kilometrów dalej. Wybierając się w te okolice, warto odwiedzić oba obiekty jednocześnie. Zachęca do tego wspólny bilet do obu obiektów – zapytajcie o to w kasie!

Dniem bezpłatnym jest czwartek.

Skansen Filmowy Soplicowo w Cichowie

Nieco inny charakter ma Skansen Filmowy w Cichowie. To miejsce, gdzie wykorzystano dekoracje pozostałe po produkcji filmu Pan Tadeusz i urządzono mickiewiczowskie gospodarstwo – dworek. Jest to nawiązanie do pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce w czasie Powstania Listopadowego. Wieszcz spędził tam blisko pół roku, goszcząc w wielkopolskich pałacach i dworach. Swoje wrażenia z pobytu, historie, ludzi, obiekty umieścił w swojej epopei “Pan Tadeusz”. Dobrze więc, że udało się zachować scenografię i urządzić taki miły zakątek. Smaczku dodaje fakt, że obiekt ten jest prowadzony przez Marka Pinkowskiego , który jest treserem zwierząt na potrzeby polskiej kinematografii. Nikogo nie zdziwią więc spacerujące po zagrodzie zwierzęta. A może załapiecie się na pokaz tresury?

Szczególnie urokliwie jest tutaj w porze kwitnienia drzew owocowych. Jeśli zapragniecie tutaj pobyć dłużej niż niedzielne popołudnie, macie taką możliwość. Skansen dysponuje miejscami noclegowymi oraz niezłą kuchnią. Najwięcej turystów przybywa latem. Wówczas zwiedzanie skansenu można połączyć z relaksem na pobliskim kąpielisku nad Jeziorem Cichowo.
Skansen jest otwarty w weekendy, wstęp bezpłatny.

Muzeum Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie

Czy wiecie, że \\\”Noce i dnie\\\” Marii Dąbrowskiej to powieść zawierająca mnóstwo wątków autobiograficznych? Maria Dąbrowska wcieliła się w postać Agnisi i wiernie odtworzyła realia życia na wsi, na podstawie swoich własnych wspomnień z Russowa, gdzie jej ojciec był zarządcą, tak jak Bogumił Niechcic. Powieściowy Kaliniec to w rzeczywistości pobliski Kalisz i takich wątków można by się doszukać jeszcze wiele.
Z pewnością odnajdziecie je w Muzeum Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Miejsce to ma niezaprzeczalnie wiele uroku. Mały dworek wiernie oddaje realia epoki, w której żyła Maria Dąbrowska. Znajdziecie tu mnóstwo zdjęć i pamiątek osobistych pisarki.
Obok dworku urządzono malutki skansen wsi kaliskiej, gdzie zaprezentowano warunki w jakich żyli jej mieszkańcy pod koniec XIX w. Szczególnie urokliwie jest tu wiosną i latem. Muzeum Ziemi Kaliskiej urządza tu tradycyjne imprezy w cyklu Niedziela u Niechciców, gdzie klimatu dodają pracownicy muzeum w strojach z epoki.

Wstęp bezpłatny w piątek.

Autor: Julia Radzikowska

Informacje zaczerpnięte są z:

https://www.poznan.pl/mim/events/

https://wielkopolskaciekawie.pl/ciekawe-miejsca/najciekawsze-muzea-w-wielkopolsce/

Fot. https://wdrodze.pl/ogolnopolski-konkurs-sztuki-sakralnej-okssa-2023-milosc-ojca/, Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *