20 września, 2024
Kultura

Ojciec – film, który warto zobaczyć. Problematyka demencji.

Najlepsza rola męska

Ojciec (ang. The Father) to film reżyserii Floriana Zellera z 2020r. 

Teraz możemy go zobaczyć na platformie Netflix. 

Film spotkał się z bardzo pozytywnymi opiniami krytyków, i zdobył dwa Oskary – statuetka trafiła do rąk Anthonego Hopkinsa za najlepszą męska rolę pierwszoplanową, a także reżysera za najlepszy scenariusz adaptowany. 

Na platformie FILMWEB ocena widzów jest także bardzo wysoka, i wynosi – 8,2. 

Film opowiada o mężczyźnie zmagającym się z demencją. Wraz z postępem choroby traci on kontakt z rzeczywistością. Najbardziej poruszające są wątki, w których obserwujemy zmagania z demencją z perspektywy samego chorego.

W filmie nie tylko zaakcentowano dezorientację głównej postaci, ale ukazano także bezsilność najbliższych osób. 

\"demencja\"

źródło:Filmweb (kadr z filmu)

Dlaczego warto zobaczyć ten film? 

W głównej mierze dlatego, aby po prostu zrozumieć czym jest ta choroba, oraz z czym zmagają się zarówno osoby chore, jak i ich rodziny. 

Film z pewnością pomoże tym, którzy mają w swoim otoczeniu osoby doświadczające takich, czy podobnych stanów, wynikających z pogorszenia sprawności umysłowej. Choroba ta często rodzi frustrację i złość otoczenia, które w głównej mierze wynikają z niezrozumienia, z czym muszą zmagać się same osoby chore. W tym przypadku umysł tych ostatnich, nie jest ich sprzymierzeńcem, tylko wrogiem, miesza rzeczywistość z marzeniami, a przeszłość z teraźniejszością.

Jak przeciwdziałać demencji?

Według amerykańskich badań stosując określone nawyki, jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia demencji. Należą do nich zdrowia dieta, zachowanie prawidłowej wagi, czy aktywność fizyczna. Istotne są także regularne badania w zakresie poziomu cukru we krwi, cholesterolu, oraz ciśnienia krwi. Szczególnie powinny zwrócić na te kwestie uwagę osoby, u których w rodzinie została zdiagnozowana ta choroba. Mają one bowiem podwyższone ryzyko wystąpienia demencji.

\"Anthony

źródło: Filmweb (kadr z filmu)

Leczenie

Oficjalnie nie istnieje żadna terapia, która pozwoliłaby na wyleczenie z demencji. Głównym zadaniem świata medycyny jest poprawa jakości życia osób chorych, a także ich najbliższych. 

Jednak według Anthonego Williama  (Instagram: @medicalmedium) za demencję oraz Alzheimera (czyli jej odmianę) odpowiada nagromadzenie metali ciężkich. Należą do nich rtęć, aluminium, miedź, nikiel, kadm, ołów i arsen. 

Problem pojawia się w momencie utleniania owych metali. Przyczynia się do tego wysoki poziom tłuszczów we krwi (nawet tych zdrowych pochodzących z orzechów, czy awokado). Anthony William w celu ich usunięcia zaleca picie soku z selera naciowego. Sok ten stanowi najpotężniejsze źródło elektrolitów na świecie, i pomaga naprawić szkody wytworzone przez połączenie owych metali ciężkich z tłuszczami. Oprócz picia soku z selera (w przypadku demencji 2x 500 ml na czczo), autor zaleca także spożywanie koktajlu usuwającego metale ciężkie. Przepis na Heavy Metal Detox Smoothie (przepis znajdziecie na Instagramie: @medicalmedium).

Skąd metale ciężkie w moim organizmie?

Mogą pojawiać się przez spożywanie np. tuńczyka, picie z puszek, czy picie wody z kranu. Także w wielu antyperspirantach znajdziemy w składzie aluminium. Jak twierdzi autor wielu bestsellerów, metale ciężkie są także przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zatem bardzo ważne jest regularne oczyszczanie organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *