15 października, 2024
Psychologia

Zespół niedoboru empatii – sprawdź, czym się objawia

zespół niedoboru empatii

Zespół niedoboru empatii uważany jest za jedno z zaburzeń psychicznych. Osoby z tą przypadłością ze względu na brak umiejętności wczuwania się w położenie drugiego człowieka mają problemy w relacjach z ludźmi. Ich związki są więc krótkotrwałe. Czym jest zespół niedoboru empatii i jakie cechy posiada dotknięta nim osoba? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Empatia to zdolność przeżywania stanów emocjonalnych innych osób. Umożliwia sprawiedliwą ocenę sytuacji przed wydaniem opinii. Jej brak przez wielu specjalistów nazywany jest zaburzeniem psychicznym. Choć na pierwszy rzut oka nie jest on widoczny, może negatywnie wpłynąć na nasze relacje z ludźmi. Ma ona bardzo duży wpływ nie tylko na nasze relacje z innymi, ich jakość, ale również samopoczucie.

Empatia – rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje empatii:

  • emocjonalną, która oznacza zdolność odczuwania emocji innych osób i ich rozumienie
  • oraz poznawczą rozumianą jako zdolność takiego samego myślenia, jak druga osoba i postrzegania otaczającego świata oraz rzeczywistości z jej perspektywy.

Zespół niedoboru empatii

Zespół niedoboru empatii wiąże się z ograniczoną zdolnością do wychodzenia z własnej strefy komfortu. Objawia się m.in. ciągłą frustracją, brakiem umiejętności wczuwania się w czyjeś położenie oraz stawianiem swoich potrzeb na pierwszym miejscu. Osoby takie nie znoszą sprzeciwu, nie uznają zdania innych, a ponadto nie przyjmują do wiadomości możliwości popełnienia przez siebie błędu. Czym jeszcze charakteryzuje się ta przypadłość? Oprócz wcześniej wspomnianych objawów zespołowi niedoboru empatii towarzyszą również:

  • nietolerancja uczuć innych
  • brak zainteresowania uczuciami innych

Osoba dotknięta tym zaburzeniem ma skłonności do budowania krótkotrwałych relacji z innymi osobami, w dotyczących związków uczuciowych.

Empatia to cecha, która pozwala nam sprawiedliwie ocenić daną sytuację. Osobę obdarzoną tą wyjątkową cechą charakteryzuje m.in. to, że zawsze stara się okazywać zrozumienie, nim kogoś oceni.

Autorka: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *