23 grudnia, 2024
Zdrowie

Zioła i ich właściwości

zioła które można zbierać

Matka natura ofiaruje nam swoje dary od zarania dziejów. Obecnie przemysł farmaceutyczny nieco wyparł z świadomości ludzi dobrodziejstwo natury, które jest na wyciągnięcie ręki.

Niektóre z nich pojawiają się już wczesną wiosną. Zbierając samodzielnie zioła zwróć uwagę, aby zbierać je z terenów niezanieczyszczonych, należy unikać roślin rosnących w pobliżu dróg. Warto również dokładnie zapoznać się z tym, jak dane zioło powinno wyglądać, należy zwrócić uwagę na jego cechy charakterystyczne. Niektóre zioła są do siebie podobne. Za przykład może posłużyć mlecz oraz mniszek lekarski – to nie ta sama roślina.

Pokrzywa zwyczajna

Zawiera wiele drogocennych dla zdrowia związków, takich jak kwasy fenolowe, garbniki, kumaryny, karotenoidy, fitosterole oraz wiele witamin – C, K, i witaminy z grupy B.

Wspomaga funkcjonowanie układu moczowego, reguluje ciśnienie krwi. Jest także pomocna przy anemii, oraz korzystnie wpływa na trawienie, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego. Działa także na porost włosów.

Skrzyp polny

Jest to zioło, które zawiera spore ilości krzemu, flawonoidy, sole mineralne oraz rozpuszczalną krzemionkę. Wykazuje działanie wzmacniające i remineralizujace. Zapobiega rozdwajaniu się włosów, wzmacniając ich strukturę. Skrzyp polny stosuje się pomocniczo w terapiach schorzeń dróg moczowych, w schorzeniach reumatoidalnych, uszczelnia także naczynia krwionośne.

Rumianek pospolity

Zawiera związki czynne takie jak olejki eteryczne, flawonoidy, pochodne kumarynowe. Jest pomocy przy wzdęciach, a także bólach brzucha, czy zgadze. Wykazuje również właściwości uspokajające. Rumianek stosuje się pomocniczo przy wrzodach żołądka.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski jest bogaty w laktony seskwiterpenowe, kwasy organiczne, białka i flawonoidy. Wykazuje działanie antybakteryjne i ściągające. Jest pomocny przy gojeniu ran. Wspomaga proces odchudzania, jest rekomendowany także dla cukrzyków.

Koniczyna łąkowa (czerwona)

Zawiera olejki eteryczne, wiele witamin, mikroelementów, kwasy fenolowe i garbniki. Wykazuje działanie antybakteryjne, stanowi osłonę dla górnych dróg oddechowych, zmniejsza potliwość i uderzenia gorąca. Wspomaga trawienie. Sprawdza się także przy grypie oraz przeziębieniach.

Nagietek lekarski

W tej roślinie znajdują się flawonoidy oraz kumaryna. Wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Pobudza działanie wątroby, i zwiększa ilość wytwarzanej żółci. Zwiększa odporność organizmu, oraz wspomaga procesy trawienne.

Autor: Daria Przystał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *