Ładowarka zostawiona w gniazdku. Jakie niesie zagrożenie?

\"\"

W dobie powszechnego korzystania z urządzeń elektronicznych ładowarki stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z ilości niebezpieczeństw związanych z pozostawianiem ładowarek w gniazdkach elektrycznych po zakończonym procesie ładowania.

Ładowarka zostawiona w gniazdku – czy stanowi zagrożenie?

Pozostawienie podłączonej do gniazdka ładowarki, jest bezpieczne tylko wtedy, gdy na zewnątrz nie ma burzy. Jeśli natomiast za oknem występują wyładowania atmosferyczne, powinniśmy pamiętać o odłączeniu wszystkich wtyczek z gniazdek. Zagrożenie stanowią tutaj głównie stare, niskiej jakości ładowarki.

Przegrzewanie i pożary

Jednym z głównych zagrożeń powiązanych z pozostawianiem ładowarek w kontakcie jest ryzyko przegrzewania się. W momencie, gdy urządzenie jest już w pełni naładowane, a ładowarka pozostaje podłączona do gniazdka, może dochodzić do nadmiernego nagrzewania się. Nie tylko skraca to żywotność ładowarki, ale również zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru. Przegrzanie ładowarki może doprowadzić do uszkodzenia izolacji kabli, przewodów czy nawet spalenia obudowy.

Trwałe uszkodzenie urządzenia

Co ciekawe, tego typu wydawałoby się niewinne zachowanie, wpływa równie negatywnie na jakość baterii w urządzeniu. Pozostawiona w gniazdku ładowarka nie tylko straci na jakości, jeśli mówimy o kondycji baterii, ale także skróci jej żywotność.

\"\"

Zostawiona w gniazdku ładowarka a zużycie energii

Pozostawianie ładowarek w kontakcie ma także wpływ na zużycie energii. Szczególnie mowa tutaj o podróbkach oryginalnych kabli i kostek, ale także o tych, które już są stare lub niskiej jakości. W sierpniu 2022 roku portal spiderweb.pl przeprowadził eksperyment, który dotyczył ładowania urządzeń. Okazało się, że gdyby jedna ładowarka była przez cały rok stale podłączona, to łączny koszt zużycia prądu wyniósłby zaledwie parę złotych.

Zainwestuj w oryginalną ładowarkę

W 2021 roku wyżej podany portal swoim kolejnym testem wykazał, że w przypadku oryginalnych ładowarek firmy Apple i Samsung, watomierz nie zarejestrował pobrania prądu, gdy telefon był odłączony od zasilania. Jednak należy pamiętać, że nie każda ładowarka posiada funkcję optymalizacji. Dlatego powinniśmy to dokładnie sprawdzić na stronie producenta.

Jak uniknąć zagrożeń?

Aby zminimalizować ryzyko związane z pozostawianiem ładowarek w kontakcie, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Pamiętaj o sprawdzaniu stanu ładowarki, jeśli ładowarka często się przegrzewa, nie zapomnij po naładowaniu sprzętu jej odłączyć,
  • Nie kupuj podróbek, lepiej zainwestować w ładowarki oryginalne, najlepiej takie, które są właściwie zoptymalizowane,
  • Korzystaj z listwy zasilającej z włącznikiem, jest to świetny wybór, gdyż jednym kliknięciem możemy odłączyć całkowicie wszystkie różnorakie sprzęty.

Autor: Martyna Juruś

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *