Wojskowe pojazdy na drogach – jak się zachować?

Trwają ćwiczenia polskich żołnierzy. Jak się zachować, gdy widzimy na drodze wojskowe kolumny?

Do końca maja trwać będą ćwiczenia polskich żołnierzy STEADFAST DEFENDER- 24 i DRAGON- 24. W związku z tym po drogach niemal wszystkich województw przemieszczać się będą wojskowe kolumny. Oznaczono obiekty w ciągu dróg po których poruszać się będą pojazdy naszej armii znakami wojskowej klasy obciążenia- kierowane są one wyłącznie do wojskowych, nie dotyczą kierujących pojazdami cywilnymi. Ruch kolumn skoordynowany będzie w taki sposób, by jak najmniej utrudniać życie cywilom. Będą one ponadto zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, Żandarmerię Wojskową i policję.

Jak się zachować napotykając na kolumny wojskowe?

Zachowajmy szczególną czujność i ostrożność. Nie zaprzątajmy sobie głowy niepotrzebnymi czynnościami, skupmy się na prowadzeniu auta. Nie wjeżdżajmy pomiędzy pojazdy jadące w kolumnie. Pamiętajmy, że duża masa wojskowych maszyn wydłuża znacząco ich drogę hamowania. Sprzęt przeznaczony do zadań bojowych może również posiadać ograniczoną widoczność.

Czego absolutnie nie wolno robić?

Nie publikujmy informacji i zdjęć wojskowych pojazdów, ich lokalizacji, dat i godzin przejazdu kolumn wojskowych. Każde takie działanie w sieci może nieść negatywne konsekwencje dla obronności i bezpieczeństwa naszego kraju.

Autor: Piotr Zarośliński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *