Światłowód Orange – operator powiększa zasięg ze środków z KPO

światłowód Orange kpo
\"\"

Światłowód to rodzaj medium transmisyjnego, które wykorzystuje światło jako nośnik sygnału do przesyłania danych. Firma Orange Polska od wielu lat jest jedną z największych sieci telekomunikacyjnych i cieszy się bardzo dużą popularnością wśród Polaków. Korzysta z niej ponad 17 milionów zadowolonych klientów. Środki pozyskane z KPO pozwolą na zwiększenie zasięgu światłowodu.

Orange Polska to jedna z najbardziej popularnych sieci telekomunikacyjnych w naszym kraju. Firma jest również jednym z największych dostawców Internetu. Korzysta z niej aż 17,9 miliona osób. Orange Polska  jest jednocześnie jednym z największych inwestorów polskiego rynku telekomunikacyjnego. Środki przeznaczone na inwestycje to w ciągu 5 lat 10 miliardów zł. Tylko na budowę sieci światłowodowej w latach 2021-2025 firma wraz ze spółką Światłowód Inwestycje zaplanowała wydatki rzędu 4,6 mld złotych. To naprawdę ogromne kwoty.

Plany likwidacji \”białych plam\” wśród użytkowników internetu

Chociaż ciągle prowadzi się inwestycje w rozwój sieci telekomunikacyjnej wciąż jest dużo do zrobienia w naszym kraju. Nadal istnieje wiele obszarów, w których dostęp do Internetu jest ograniczony. Miejsca te są określa się jako tzw. „białe plamy”, a ich liczba wynosi około 250. Oznacza to, że setki tysięcy Polaków nadal nie ma dostępu do internetu.

Dlatego w tym roku założyciele firmy Orange podpisali umowy na budowę szerokopasmowych sieci. Zbieraniem wniosków zajmowało się Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Natomiast projekt zostanie wdrożony w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jego zasięg ma objąć ok. 20 obszarów naszego kraju. Z pewnością będzie to korzystne nie tylko dla wielkich przedsiębiorstw, ale i gospodarstw domowych.

Orange rozbuduje swój światłowód

Firma Orange Polska planuje rozbudowę sieci szerokopasmowych w 91 gminach w całym kraju. Plan obejmuje województwa Polski północno-centralnej oraz zachodniej. Celem jest umożliwienie osobom z terenów o słabiej rozwiniętej infrastrukturze sprawnego korzystania z Internetu. Światłowód popłynie przez około 1900 miejscowości i pozwoli na przyłączenie prawie 110 tysięcy gospodarstw domowych i 16 tysięcy przedsiębiorstw. Projekt ma być współfinansowany ze środków spółki Światłowód Inwestycje. Z KPO współudziałowcy pozyskają na ten cel około 500 milionów zł. Natomiast wkład własny grupy Orange Polska to 230 milionów zł. Mieszkańcy obszarów z utrudnionym dostępem do sieci, u których komercyjne inwestycje są nieopłacalne będą mogli starać się o dofinansowanie.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *