Suwalskie jezioro niczym wyspa koralowa

Jezioro Płaskie znajdujące się w naszym kraju dość często porównywane jest do wyspy koralowej. Nie dzieje się tak bez powodu. Swoim wyglądem bardzo mocno ją przypomina.

Jezioro Płaskie nazywane jest także „Suwalskim atolem”. Jego nazwa nie jest przypadkowa, gdyż na pierwszy rzut oka przypomina właśnie atol, czyli płaską wyspę koralową, występującą w kształcie pierścienia otaczającego centralną depresję. Zazwyczaj jest to odrębny zbiornik wodny lub połączony z morzem.

Jezioro można podziwiać w województwie podlaskim na terenie Puszczy Augustowskiej. Najlepiej skierować się do miejscowości Rygol. „Suwalskiego atolu” trzeba szukać pomiędzy mniejszym jeziorem Krejwelanek i wieloma drzewami. Następnie jak uda nam się je odnaleźć zobaczymy pośrodku piękne jezioro Płaskie. Ten niezwykły zbiornik wodny wygląda jak z bajki i ma do tego niesamowity kolor. Przy jego brzegu znajduje się niewielka piaszczysta plaża i pomost.

Niezwykłe jezioro

Jezioro płaskie, choć nie każdy wie o jego istnieniu, to od wielu lat uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w naszym kraju. Ten niesamowity zbiornik wodny pokazuje nam, że niezwykłe widoki są także w Polsce i nie musimy wyjeżdżać na drugi koniec świata, by podziwiać piękne krajobrazy. O tym niezwykłym jeziorze zrobiło się głośno, dzięki podróżnikowi Andrzejowi Budnikowi, który sfotografował je z lotu ptaka. Swoje odkrycie opisywał wtedy m.in. takimi słowami: „Też tak macie, że czasem w głowie, nie mieszczą wam się cuda, które matka natura nawyrabiała?” Internauci oglądający zdjęcie byli w szoku, że tak piękne jezioro znajduje się w naszym kraju.

Jezioro Płaskie ma owalny kształt i ciemnoniebieską barwę. Mimo tego, że jest niezwykle piękne, może być także bardzo niebezpieczne. Z mediów społecznościowych możemy dowiedzieć się, że trzeba uważać na to miejsce, gdyż jest to obiekt niestrzeżony. Z zawartych informacji wynika, że szczególnie ostrożni musimy być podczas kąpieli, na którą się ewentualnie zdecydujemy. Oczywiście robimy to na własne ryzyko, gdyż żaden z ratowników w razie czego nas nie uratuje.

Niezwykle piękne jezioro na Suwalszczyźnie pokazuje nam, jak wiele pięknych miejsc znajduje się w naszym kraju. Wiele jeszcze nie odkryliśmy i nie zobaczyliśmy. Częściej podróżujemy za granicę, goniąc za widokami, ciekawymi budowlami. Nie zdajemy sobie sprawy, ile piękna i historii skrywa nasza Polska. Okrywajmy naszą ojczyznę, póki piękne zbiorniki wodne nie wyschły, budynki nie zniszczały, a historia o nich nie umarła.

Patrycja Żero

Fot. Shutterstock

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *