Jako naród nie mamy powodów do dumy. Problem z higieną ma aż 4 mln Polaków

higiena polaków
\"\"

Mimo że podstawowe artykuły kosmetyczne są ogólnodostępne, w Polsce nadal wiele osób nie dba o higienę osobistą. Część naszego społeczeństwa zaniedbuje podstawowe czynności z nią związane. Liczby pozyskane z wielu ankiet i badań mogą budzić niepokój. Przedstawiamy zawstydzające statystyki Polaków dotyczące dbałości o higienę osobistą.

10% Polaków w ogóle nie myje zębów

Jak podają badania aż 3,8 mln Polaków w ogóle nie myje zębów, natomiast około 800 tysięcy nie posiada własnej szczoteczki do zębów! Do tego znaczna część społeczeństwa boi się wizyty u dentysty, a 15% ma fobię z tym związaną. Za tym często idzie po prostu unikanie wizyt w gabinecie stomatologicznym. Skutkiem tych niepokojących statystyk jest stan uzębienia Polaków, którzy w znacznej większości cierpią na często nieleczoną próchnicę. Rozwojowi bakterii w jamie ustnej sprzyja też brak regularnie wymienianej szczoteczki. A ten problem dotyczy już prawie połowy Polaków.

Problem jest szerszy. Aż 54% Polaków nie korzysta z antyperspirantu

W czerwcu 2017 roku na zlecenie Rosmanna TNS OBOP sporządził raport na temat higieny osobistej Polaków. Okazuje się, że 27% naszych rodaków myje się dwa lub więcej razy dziennie. Do tej grupy zaliczają się głównie osoby młode. Z raportu wynika, że większość społeczeństwa uważa mycie się jedynie raz dziennie za wystarczające.

Jednak martwić nasze nosy może fakt, że aż 54% osób, które wzięły udział w badaniu w ogóle nie stosuje antyperspirantu. Niepokoi też to, że 15% Polaków w celu pozbycia się przykrego zapachu potu nie wybiera kąpieli, ale woli użyć wód toaletowych bądź perfum. Oczywiście naniesienie na siebie kolejnych zapachów nie przynosi efektu usunięcia tych poprzednich.

Autor: Artur Różański

fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *