27 lipca, 2024
Wydarzenia

Przełom w sektorze jadrowym. Odkryto złoże uranu w świętokrzyskiem

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria ogłosiła swoje niezwykłe odkrycie. Złoże uranu zostało odnalezione na terenie województwa świętokrzyskiego. ŚGP Industria potwierdza także, że prawdopodobnie są to pierwsze znaczące zasoby tego surowca w Polsce.

Po trzech latach intensywnych prac poszukiwawczych, spółka zdołała potwierdzić obecność uranu na terenie województwa świętokrzyskiego. Może to stanowić przełom w rozwoju sektora jądrowego w naszym kraju. Odnalezione złoże ma także istotne implikacje dla współpracy międzynarodowej. Chodzi tu szczególnie o kolaborację z firmą Rolls-Royce, w zakresie wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR) na terenie Polski.

Nowe perspektywy dla polskiego przemysłu

Prezes ŚGP Industria, Szczepan Ruman, podkreślił znaczenie tego odkrycia. Jest to pierwszy krok w kierunku zwiększenia dostępu do surowców krytycznych, w tym uranu. Ten radioaktywny metal jest kluczowy dla przyszłości sektora energetyki jądrowej w Polsce. Pozwala także na rozwój współpracy pomiędzy polskimi przedsiębiorstwami a chociażby firmą Rolls-Royce.

ŚGP Industria planuje przeprowadzić także dalsze prace badawcze. Mają one na celu dokładne określenie zawartości poszczególnych pierwiastków w złożu, jego rozmiaru oraz potencjalnych metod eksploatacji. Współpraca z Narodowym Archiwum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego pozwoliła na wykorzystanie historycznych danych związanych z poszukiwaniami rud uranu. Znacząco wspierało to proces identyfikacji nowych zasobów.

Nowe złoże uranu w Polsce

Historia górniczego wydobycia uranu w Polsce ma długą tradycję. Świadczy o niej odkrycie złoża rud uranu w Rudkach w 1952 roku. Teraz, dzięki najnowszemu odkryciu, Polska może zyskać nowe perspektywy rozwoju przemysłu wydobywczego oraz produkcji energii jądrowej. Ma to zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego rozwoju kraju.

Odkrycie złoża uranu w Polsce stanowi istotny krok w kierunku zdywersyfikowania źródeł energii oraz redukcji emisji CO2. Szczególnie w kontekście planowanej dekarbonizacji infrastruktury energetycznej po 2030 roku. ŚGP Industria, jako lider Centralnego Klastra Wodorowego, planuje uruchomienie trzech reaktorów SMR. Celem projektu jest dekarbonizacja regionalnej infrastruktury energetycznej oraz produkcja wodoru.

Nowe złoże uranu w Polsce otwiera możliwości dla rozwoju przemysłu wydobywczego i energetycznego, a także dla zacieśnienia współpracy międzynarodowej w zakresie energii jądrowej i technologii SMR. Odkrycie to może przyczynić się do wzrostu niezależności energetycznej kraju, a także stworzenia nowych miejsc pracy w sektorze związanym z wydobyciem i przetwarzaniem uranu.

Krystyna Kowalska

Fot: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *