Dr Piotr Kramarz głównym naukowcem ECDC

Dr Piotr Kramarz został mianowany głównym naukowcem unijnej agencji, która odpowiada za zapobieganie chorób i kontrolę ECDC. Wspomniany Polak odpowiedzialny będzie za nadzorowanie jakości naukowej i koordynację działań doradczych tej unijnej agencji. Dr Piotr Kramarz zastąpił, będącego na tym stanowisku od 2014 roku, profesora Mike’a Catchpole’a.

Kramarz jako główny naukowiec unijnej agencji ECDC odpowiedzialny będzie za nadzorowanie jakości naukowej, niezależności instytucji. Do jego zadań należeć będzie także koordynowanie działań doradczych oraz za kierowanie Działem Metod Naukowych i Standardów.

Dr Kramarz podkreśla, że ECDC odgrywa kluczową rolę w ocenie ryzyka i dostarczaniu wskazówek w celu zapobiegania i reagowania na epidemie i chroni prawie 500 milionów osób przed chorobami zakaźnymi.

Polak ma bardzo dużo doświadczenie w zakresie chorób zakaźnych. Pracował m.in. w CDC (Centers for Disease Control and Prevention) oraz ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób). Od 2011 roku pełnił także funkcje zastępcy głównego naukowca.

Dr Piotr Kramarz stał się głównym naukowcem ECDC

Dr Piotr Kramarz stał się obecnie głównym naukowcem ECDC. Jak podaje ta unijna agencja, Polak odpowiedzialny jest za nadzorowanie jakości naukowej i niezależności ECDC, koordynację działań agencji, które dotyczą doradztwa naukowego, identyfikowania priorytetów badawczych. Kramarz kierować będzie także Działem Metod Naukowych i Standardów.

Naukowiec jest bardzo zadowolony z awansu. Cieszy się, że będzie kierować badaniami przodującej agencji Unii Europejskiej ds. chorób zakaźnych. Według niego w tym bardzo złożonym środowisku międzynarodowym obecnie istnieje wiele wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć. Uważa także, że ECDC odgrywa kluczową rolę w ocenie ryzyka i dostarczaniu wielu wskazówek, aby pomóc państwom w zapobieganiu i reagowaniu na różnego rodzaju epidemie i zagrożenia dla zdrowia publicznego. Pełnienie takiej funkcji jest dla dr Piotra Kramarza wielkim zaszczytem. Cieszy się, że ma okazję być częścią organizacji, która działa na rzecz aż 500 milionów obywateli mieszkających na terenie Unii Europejskiej i która chroni ich przed zachorowaniem na choroby zakaźne.

Polski naukowiec jest także przewodniczącym komitetu naukowego ECDC- Europejskiej Konferencji Naukowej na temat Epidemiologii Stosowanej Chorób Zakaźnych (ESCAIDE). Komitet ma za zadanie, opracowanie programu naukowego konferencji, nadzorowanie procesu selekcji abstraktów i doradztwo w zakresie zarysów program.

Kramarz – wieloletni ekspert w immunologii

Dr Piotr Kramarz jest lekarzem, który posiada tytuł doktora immunologii zakażeń wirusowych. Ma on także ośmioletnie doświadczenie w praktyce klinicznej w szpitalu klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w zakresie chorób zakaźnych. W latach 1997-2000 pracował w amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w ramach Epidemic Intelligence Service (EIS) oraz epidemiolog. Od 2007 roku pracuje natomiast w ECDC, jako zastępca kierownika. Na początku pełnił tą funkcję w Dziale Doradztwa Naukowego, a następnie Działu Programu Chorób. Od kwietnia 2011 roku był zastępcą głównego naukowca Centrum. Teraz dr Piotr Kramarz zastąpił profesora Mike’a Catchpole’a, który pełnił funkcję głównego naukowca ECDC od 2014 roku.

Patrycja Żero

Fot: https://poland.representation.ec.europa.eu/news/dr-piotr-kramarz-nowym-glownym-naukowcem-ecdc-2024-06-03_en?prefLang=nl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *